Skocz do zawartości


powrót z urlopu wychowawczego - obniżenie wymiaru etatu


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ela

Guest_Ela
 • Goście

Napisano 22 luty 2021 - 10:48

Witam, pracownik przebywa na urlopie wychowawczym do końca kwietnia 2021 r. Dziecko skończy 6 lat w 2021 r. Pracownik łącznie z żoną wykorzysta 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Czy po powrocie do pracy może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, jeśli wykorzystany zostanie cały urlop wychowawczy? #2 poradynacodzien

poradynacodzien

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 19 postów
 • LokalizacjaKraków

Napisano 22 luty 2021 - 11:23

Art. 1867. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

 

Przepis nie reguluje tego wprost. Natomiast wklejam Pani poniżej stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie, z którego wynika, że po wychowawczym pracownik nadal mógłby korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy. Nie wynika z niego niestety jednak, czy dotyczy to również pracowników, którzy w całości wykorzystali wychowawczy.

 

Sformułowanie użyte w przepisie powołanym na wstępie - "w okresie, w którym mógłby korzystać" można bowiem rozumieć w taki sposób, iż skutkiem skorzystania z prawa do obniżenia wymiaru jest utrata tej części urlopu, która została alternatywnie "wykorzystana" na pracę w niższym wymiarze.

 

Odmienny pogląd w tej sprawie wyraził resort pracy w stanowisku z 29 października 2014 r. w odpowiedzi na pytanie jednego z wydawnictw.  W świetle tego poglądu „prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 k.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. Natomiast z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. pracownik będzie korzystał przez okres, w którym będzie spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego.".

Pracownik może zatem skorzystać z obniżenia wymiaru w dłuższym okresie, a nawet przez cały czas do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Dopiero wówczas straci prawo do pozostałego urlopu wychowawczego. Przyjęcie tego stanowiska oznacza, że te dwa uprawnienia są niezależne.

Jest to pogląd korzystny dla pracownika, uwzgledniający dobro rodziny, niezwykle przydatny w trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele rodzin z powodu pandemii. Takie stanowisko, pozostające w zgodzie z konstytucyjnymi i europejskimi standardami ochrony rodziny i rodzicielstwa, zasługuje w opinii RPO na pełną aprobatę.#3 Guest_Ela

Guest_Ela
 • Goście

Napisano 22 luty 2021 - 11:39

Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Moje wątpliwości pojawiły się właśnie w związku z niejednoznacznym stwierdzeniem kodeksowym.

Czy w związku z traktowaniem obniżonego wymiaru czasu pracy jako odrębne uprawnienie pracownik jest chroniony przed zwolnieniem przez okres 12 miesięcy? Czy ten okres skończy się wraz z końcem 2021, kiedy dziecko kończy 6 lat?#4 poradynacodzien

poradynacodzien

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 19 postów
 • LokalizacjaKraków

Napisano 22 luty 2021 - 13:30

Tak by wynikało z tego stanowiska, natomiast są wątpliwości, czy skoro pracownik wykorzystał w całości urlop wychowawczy, a więc niejako przestał być już uprawniony do tego wychowawczego, to czy nadal może z tego obniżenia korzystać. Zresztą sam RPO pisze:

 

Pracownik może zatem skorzystać z obniżenia wymiaru w dłuższym okresie, a nawet przez cały czas do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Dopiero wówczas straci prawo do pozostałego urlopu wychowawczego

 

Tymczasem pracownik nie traci prawa do wychowawczego, tylko po prostu go wykorzystał wcześniej. Gdyby on wychowawczy dzielił na części, coś z tego wychowawczego zostało, to wątpliwości nie ma, ale tu jest sytuacja taka, że on wykorzystał w całości wychowawczy, niejako w ten sposób stracił już jakąkolwiek pozostałą część wychowawczego, a więc i prawo do obniżenia wymiaru etatu.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych