Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Porada podatkowa

vat dochodowy

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 andrzejhala

andrzejhala

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 16:35

Dzień dobry,

Od ponad roku jestem współzałożycielem przygranicznego sklepu. Skupujemy różne towary, a następnie sprzedajemy z naszym narzutem głównie poprzez system Tax-Free lub SAD  na Białoruś. Działalność opiera się na tym, że klient składa zamówienie, a my doliczamy do ceny brutto narzut 5% i sprzedajemy wystawiając dokumenty tax free lub faktury eksportowe. Pomimo dużego obrotu i wielu klientów, niestety inwestując 400tys złotych po roku działalności okazało się, że aktualnie w gotówce, w towarze na stanie oraz w realizowanych zamówieniach posiadamy 360tys zł. czyli firma jest nierentowna...  W związku z czym mam kilka podstawowych pytań odnośnie podatków bo mam wrażenie, że to tam uciekają nam pieniądze. Jeśli chodzi o podatek dochodowy to do tej pory rozliczaliśmy się na zasadach ogólnych, od stycznia 2021r będziemy płacić według stawki liniowej 19%. Rozliczaniem podatków zajmuje się biuro rachunkowe. W związku z wyżej opisaną historią mam następujące pytania:

#2 andrzejhala

andrzejhala

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 16:36

1. Czy dobrze liczę zysk "na czysto" od jednorazowej transakcji. Przykładowo kupujemy telewizor za 1000zł brutto i sprzedajemy go z narzutem 5% czyli 1050zł brutto. Płacę od tego różnicę vat czyli 9,34zł (196,34zł-186,99zł), do tego podatek dochodowy od różnicy netto czyli 19% z 40,65zł  (853,66zł - 813,01zł), wyszło mi 7,72zł. A więc mój zysk z takiej operacji jaki zostaje mi realnie w kieszeni to 32,94zł (50zł-9,34zł-7,72zł). Czy prościej wystarczy policzyć jedynie 19% od różnicy netto? Wychodzi na to samo.

2. Czy mam w ogóle zwracać uwagę na podatek VAT czy jestem w związku z tym jakoś stratny? Mam na myśli sytuację gdy np. przez kilka miesięcy klienci jedynie zamawiali towar (były zamknięte granice z powodu pandemii), a następnie po kilku miesiącach nic nie zamawiali a jedynie wywozili. W związku z tym wytworzyła się duża różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą od czego trzeba było odprowadzić podatki. Naszym jedynym zyskiem jest narzut 5% do netto, natomiast vat z tax free i faktur eksportowych zwraca nam Państwo.

3. Czy taki system prowadzenia działalności ma w ogóle szanse przynosić zyski? Może nasz narzut jest zbyt niski?

4. Czy przez to, że jednego miesiąca sprzedamy towar z kilku miesięcy ponosimy straty? Podatek dochodowy przewyższa zysk z naszego narzutu? Może musimy kontrolować w jakiś sposób zakup towarów i sprzedaż aby nie wytworzyły się duże dochody w związku z czym zapłacimy mniejszy podatek?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady pod moim postem.

Pozdrawiam Andrzej

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, dochodowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych