Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Podstępny pracodawca? Urlop wychowawczy, ciąża, zwolnienie chorobowe, zaległy urlop wypoczynkowy

ciąża zwolnienie chorobowe badania lekarskie zaległy urlop wypoczynkowy skrócenie urlopu wychowawczeg urlop macierzyński pracodawca zmusza

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Elwira

Guest_Elwira
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2021 - 11:14

Dzień Dobry

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Nie wiem czy to istotne ale dodam, że jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony a oddział firmy w której pracuję został zlikwidowany. Firma istnieje- odziały w innych lokalizacjach funkcjonują. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Wystosowałam prośbę do pracodawcy o skrócenie urlopu wychowawczego i poinformowałam, że w pierwszy dzień powrotu przedłożę zwolnienie chorobowe z kodem B. Niestety nie otrzymałam zgody na skrócenie urlopu w terminie jaki mi odpowiada, pracodawca chce to zrobić z 30 dniowym terminem co przewiduje Prawo Pracy. Następnie pracodawca widzi to tak: po powrocie do pracy chce wysłać mnie na badania medycyny pracy, następnie chce abym wykorzystała zaległy urlop i dopiero po tym poszła na zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca może wymusić na mnie taką kolejność? Dlaczego zależy mu na takiej kolejności? Mam się zgodzić? Czy coś stracę postępując zgodnie z wytycznymi pracodawcy? Boję się, że jest tu jakiś podstęp, pracodawca ma na usługach cały dział prawny a ja jestem sama jedna nieznająca Prawa Pracy. Proszę o odpowiedzi. Proszę podpowiedzieć jak powinnam rozwiązać tą sprawę aby było z korzyścią dla mnie a niekoniecznie pracodawcy. Dodam, że chciałabym przebywać na zwolnieniu chorobowym do końca ciąży a następnie mieć prawo do urlopu macierzyńskiego.

Pozdrawiam Serdecznie,

Elwira

 #2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21582 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 styczeń 2021 - 12:21

Nie masz wyjścia, musisz przyjąć to 30 dni o których mowa w przepisach.
I pierwszego dnia dostarcz zwolnienie.
Nie nic innego godzić się nie musisz.
Żadne badania ani urlop.
Nie wiadomo co kombinuje pracodawca.

#3 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2021 - 12:22

Co do skrócenia urlopu wychowawczego, to pracodawca miał takie prawo i z niego skorzystał, więc trzeba po prostu poczekać, aż minie te 30 dni. Musi Panią wysłać na badania kontrolne po nieobecności (dłuższa niż 30 dni), ale Pani tych badań nie musi robić, bo skoro w pierwszy dzień "po powrocie" lekarz wystawi Pani zwolnienie lekarskie. Pracodawca może Pani kazać wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (nawet bez Pani zgody), ale jeśli przedłoży Pani zwolnienie lekarskie, to urlop się nie rozpocznie.

Może Pani oczywiście w tym momencie przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie, tylko będzie ono płatne dopiero od dnia następnego po zakończeniu tego urlopu wychowawczego. Jest to opcja bezpieczna, bo wtedy nie pomyli się Pani w liczeniu tych 30 dni.

Pozdrawiam#4 Guest_Elwira

Guest_Elwira
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2021 - 09:21

Dziękuję za odpowiedzi.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, zwolnienie chorobowe, badania lekarskie, zaległy urlop wypoczynkowy, skrócenie urlopu wychowawczeg, urlop macierzyński, pracodawca zmusza

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych