Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Obliczenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego a zwolnienie chorobowe/opiekuńcze

zasiłek urlop wychowawczy zasiłek macierzyński zasiłek chorobowy podstawa wymiaru

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 14:30

Witam, do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wlicza się 12 ostatnich miesięcy.

Co w sytuacji, gdy pracownica w trakcie tych 12 miesięcy przebywała na urlopie wychowawczym - czy je się pomija i pod uwagę bierze inne "pełne" miesiące, które przepracowała? Jeżeli pracownica w trakcie tych 12 miesięcy kilkukrotnie również przebywała na kilkudniowym zasiłku chorobowym i opiekuńczym (na dziecko), to czy miesiące ze zwolnieniem chorobowym (krótszym niż połowa miesiąca) wliczają się do obliczenia podstawy zasiłku? 

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5893 postów

Napisano 26 styczeń 2021 - 14:53

Nie podałaś dat więc ciężko odpowiedzieć.

Proponuję zapoznać się z art. 36, 38, 43 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

#3 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 15:04

Czytałam ustawę i szczerze mówiąc nie jest dla mnie napisana zbyt zrozumiałym językiem, ale być może dlatego, że na co dzień nie mam styczności z tą tematyką.

W kwestii dat to urlop wychowawczy czerwiec, lipiec, sierpień 2020, a jeżeli chodzi o zasiłki chorobowe to wrzesień 2-3 dni, październik 2-3 dni, listopad i grudzień również. 

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5893 postów

Napisano 26 styczeń 2021 - 18:25

Piszesz o pracownicy, więc domyśleć się można, że ty (jako płacowa) chcesz wyliczyć jej zasiłek macierzyński.

Najgorzej jak ktoś zadaje pytania i nie pisze całej prawdy, kręci, podaje cząstkowe informacje, nie pisze o co konkretnie chodzi.

Od kiedy ma mieć ten zasiłek macierzyński?

Jeśli w przeciągu 3 najbliższych miesięcy, to podstawa będzie taka sama jak do zwolnienia lekarskiego jakie miała w grudniu, listopadzie, październiku czy wrześniu.

#5 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 03 marzec 2021 - 13:42

Dzień dobry, czy mogłabym prosić o wyliczenie zasilku chorobowego w ciąży?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, od stycznia 2020 r do 14 czerwca 2020 przebywałam na zasiłku macierzyńskim i placilam tylko skladke zdrowotna 360 zl, byłam na dużym zuzie, od  15 czerwca- 13 pazdziernika przebywałam na chorobowym, pozniej przepracowałam 33 dni i znowu poszłam na chorobowe do dnia dzisiejszego przebywam opłacam tylko składki zdrowotne w wysokosci 380 zl, w listopadzie zapłacilam Zus w wysokosci 900 zł i w grudniu również 900 zł w zaokrągleniu. W jakiej wysokosci powinnam dostać zasiłek chorobowy?

czyli w roku 2020 oplacilam 10 zusów  po 360 zł i 2 zusy po 900 zł 

#6 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 04 maj 2021 - 11:33

Mam pytanie

Pracownica od początku ciąży przebywała na L-4, później urlop macieżyński i rodzicielski -  po urlopie rodzicielskim wzięła urlop wypoczynkowy 45 dni i od razu poszła na zwolnienie lekarskie.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia za chrobowe?

czy bedzie nowa podstawa czy taka sama jak na wcześniejszym L-4?

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21505 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 maj 2021 - 11:49

Tak, ta sama podstawa.
Między okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego a okresem, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe wystąpiła przerwa, ale jest ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. W związku z tym podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo.
Chyba, że to najniższa krajowa wówczas podstawą jest 2.800.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, podstawa wymiaru

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy