Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ulga rehabilitacyjna 2020/2021- czym jest i komu przysługuje?

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198761 postów

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:03

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna. Jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi. Czym jest ulga rehabilitacyjna? Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Na co można przeznaczyć wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z ulgi? W jaki sposób odliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Powrót do artykułu: Ulga rehabilitacyjna 2020/2021- czym jest i komu przysługuje?

#2 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:03

Witam, jestem właścielka auta którym dowożę mamę do lekarzy itd. (mama posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności , lecz zamieszkujemy pod innym adresem, ulicę obok siebie . Czy mogę odliczyć ulgę 2280zł na używanie samochodu ?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:20

Nie, nie jesteś opiekunem i mama nie jest osobą niepełnosprawna będącą na twoim utrzymaniu - dowozisz bo łączą was więzy rodzinne, tak jak tysiące innych osób swoich rodziców, możesz mamę poprosić, żeby ci zapłaciła, ale państwo obowiązku wobec ciebie nie ma żadnego.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 luty 2021 - 10:22

Witam, otrzymałam w 2020 r. orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, w którym napisano że "niepełnosprawność istnieje od 46-go roku życia" (46 lat miałam w 2016 r.). Chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na użytkowanie samochodu- spełniam warunki. Czy mogę złożyć korektę do PIT 37 za 2017, 2018, 2019?

#5 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 10 luty 2021 - 10:22

Witam, otrzymałam w 2020 r. orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, w którym napisano że "niepełnosprawność istnieje od 46-go roku życia" (46 lat miałam w 2016 r.). Chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na użytkowanie samochodu- spełniam warunki. Czy mogę złożyć korektę do PIT 37 za 2017, 2018, 2019?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14242 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 luty 2021 - 21:29

Moim zdaniem nie możesz skorygować zeznań o ulgę rehabilitacyjną, bo w tamtych latach nie miałaś orzeczenia o niepełnosprawności.

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3714 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 11 luty 2021 - 09:27

Na podstawie tego wyjaśnienia ja bym zrobiła korekty PIT

https://www.prawo.pl...lgi,495992.html

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14242 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 luty 2021 - 21:22

Faktycznie, jednak można zrobić korekty zeznań. Nie wiedziałam o takim stanowisku urzędu. 

#9 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 17 luty 2021 - 19:40

Witam. Czy mogę odliczyć ulgę na lekarstwa za 2020 , nie będąc osobą niepełnosprawną?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14242 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2021 - 21:58

nie 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych