Skocz do zawartości

Wynagrodzenie minimalne

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:00

Witam, proszę o pomoc dostałam od pracodawcy informację, że moje wynagrodzenie będzie wynosiło tyle co minimalne wynagrodzenie w 2021r. Wróciłam z urlopu wychowawczego i z złożyłam wniosek o urlop wypoczynkowy zaległy. Przed urodzeniem dziecka moje wynagrodzenie było wyższe niż minimalne. W między czasie wzrosło wynagrodzenie minimalne i teraz było wyższe od mojego wynagrodzenia sprzed urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i wcześniej zwolnienie w czasie ciąży. Czy pracodawca zwykłą informacją może powiadomić mnie i ustalić taką wysokość wynagrodzenia?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5850 postów

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:22

Czy twoje wynagrodzenie przed urodzeniem dziecka było wyższe niż 2800 zł?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:26

Może - to, że państwo reguluje minimalne wynagrodzenie nie oznacza, że pracodawca automatycznie proporcjonalnie podnosi wszystkie pensje - a przepis mówi jedynie o wynagrodzeniu nie niższym, niż przed urlopem, w tym przypadku podniósł ci odpowiednio do minimalnego.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:27

W między czasie wzrosło wynagrodzenie minimalne i teraz było wyższe od mojego wynagrodzenia sprzed urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i wcześniej zwolnienie w czasie ciąży. 

Czy twoje wynagrodzenie przez urodzeniem dziecka było wyższe niż 2800 zł?

#5 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 13:38

Nie było, jednak było 200zł wyższe od minimalnego. Jeśli teraz mam mieć minimalne to dla mnie obniżenie wynagrodzenia. Tak to rozumiem. Czy powinnam dostać porozumienie zmieniające wynagrodzenie czy zwykłą informacją wystarczy, bo taką dostałam

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5850 postów

Napisano 26 styczeń 2021 - 14:11

Pracodawca nie naruszył przepisów.

Może dać więcej ale nie może mniej niż minimalne. Popracuj trochę i zwróć się o podwyżkę wynagrodzenia.

#7 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2021 - 14:42

Rozumiem, że nie potrzeba aneksu do umowy, wystarczy informacja o zmianie wynagrodzenia.
Dziękuję za odpowiedź. Szkoda tylko że tyle się mówi o wartościach prorodzinnych. Gdybym nie urodziła dziecka, miałabym wyższe wynagrodzenie. Ale to przecież tylko u nas tak się premiuje matki. Pozdrawiam

#8 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2021 - 12:53

Gdybyś nie urodziła dziecka i była w tym czasie w pracy, to wcale nie oznacza, że teraz nie miałabyś też minimalnego. Po prostu najniższa rośnie jak szalona i pracodawca musi podnieść do najniższej, a reszcie już nie daje i w ten sposób czy jesteś w pracy czy nie i tak lądujesz na najniższej (jeszcze niedawno miałam 800 zł więcej niż najniższa.... teraz już tylko 200 zł. Moja pensja była i nadal jest na poziomie 3000 tys.).

#9 Guest_kadrowa

Guest_kadrowa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2021 - 13:48

Cytując „W między czasie wzrosło wynagrodzenie minimalne i teraz było wyższe od mojego wynagrodzenia sprzed urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i wcześniej zwolnienie w czasie ciąży.” 

To nie wina pracodawcy, że przed Pani zwolnieniem chorobowym, urlopem macierzyńskim i wychowawczym płaca minimalna była o wiele niższa. Pracodawca ma obowiązek dać Pani wynagrodzenie w wysokości 2800 brutto. Wyższe wynagrodzenie, premie to tylko i wyłącznie dobra wola pracodawcy.

Nikt wynagrodzenia Pani nie obniżał. Proszę zapoznać się z przepisami bo jak widzę jak takie matki polki się gdzieś publicznie wypowiadają to mnie krew zalewa.

Cytując autorkę „ tyle się mówi o wartościach prorodzinnych” nikt nie będzie Pani dokładał bo ma Pani dziecko z własnej woli. Pracodawca nie zmusił Pani do powiększenia rodziny. Jak tak Pani źle to proszę oddać 500+, które idzie też z mojej wypłaty żeby taka kobieta jak Pani miała.

A jak najniższa nie pasuje to zawsze można zmienić pracę

#10 Guest_kadrowa

Guest_kadrowa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2021 - 13:48

Cytując „W między czasie wzrosło wynagrodzenie minimalne i teraz było wyższe od mojego wynagrodzenia sprzed urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i wcześniej zwolnienie w czasie ciąży.” 

To nie wina pracodawcy, że przed Pani zwolnieniem chorobowym, urlopem macierzyńskim i wychowawczym płaca minimalna była o wiele niższa. Pracodawca ma obowiązek dać Pani wynagrodzenie w wysokości 2800 brutto. Wyższe wynagrodzenie, premie to tylko i wyłącznie dobra wola pracodawcy.

Nikt wynagrodzenia Pani nie obniżał. Proszę zapoznać się z przepisami bo jak widzę jak takie matki polki się gdzieś publicznie wypowiadają to mnie krew zalewa.

Cytując autorkę „ tyle się mówi o wartościach prorodzinnych” nikt nie będzie Pani dokładał bo ma Pani dziecko z własnej woli. Pracodawca nie zmusił Pani do powiększenia rodziny. Jak tak Pani źle to proszę oddać 500+, które idzie też z mojej wypłaty żeby taka kobieta jak Pani miała.

A jak najniższa nie pasuje to zawsze można zmienić pracę

#11 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 01 luty 2021 - 16:58

Pani kadrowa :-) Niech Panią krew nie zalewa. W czasie mojej nieobecności w pracy pozostali pracownicy dostali znaczące podwyżki. Pracodawca po urodzeniu pierwszego dziecka (zatrudniona byłam 10 lat) nalegał abym poszła na urlop wychowawczy i moje obowiązki przekazał zewnętrznej firmie. Nie zamierzam z Panią polemizować, uważam jednak że nie należy się wypowiadać jeśli nie zna się sytuacji. Kadrowa miłego dnia i miłej pracy. Mam nadzieję że dla swoich kolegów z pracy jest Pani uprzejma 🙂

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 luty 2021 - 17:23

"W czasie mojej nieobecności w pracy pozostali pracownicy dostali znaczące podwyżki."
Pracowali, to zasłużyli, trudno, żeby nieobecnym, niepracującym podwyższać wynagrodzenie, za siedzenie w domu.

#13 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 01 luty 2021 - 17:44

Tak ma Pani rację. Dziękuję za poradę. Tak się działa, żeby pracownik zwolnił się sam, szef ma zawsze rację, nawet jeśli wymusza na pracowniku to siedzenie w domu. Pozdrawiam

#14 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 01 luty 2021 - 17:44

Tak ma Pani rację. Dziękuję za poradę. Tak się działa, żeby pracownik zwolnił się sam, szef ma zawsze rację, nawet jeśli wymusza na pracowniku to siedzenie w domu. Pozdrawiam

#15 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 01 luty 2021 - 17:45

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów

Napisano 01 luty 2021 - 17:51

"...nawet jeśli wymusza na pracowniku to siedzenie w domu...."
Pistoletu do głowy nie przystawia chyba?
Urlop wychowawczy jest na WNIOSEK pracownika, jeśli pracownik nie chce, wniosku nie złoży.

#17 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 01 luty 2021 - 17:56

Teoria

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów

Napisano 01 luty 2021 - 18:08

Teoria stosowana w praktyce.
Nie spotkałam się z sytuacją, aby pracodawca nalegał na urlop wychowawczy.
Jeśli pracownik jest dobry w tym co robi, pracodawca zachęca go do świadczenia pracy.
Zlecając twoje obowiązki firmie zewnętrznej coś tym zakomunikował.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych