Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zus i podatek od wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do Norwegii

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 SilviaS90

SilviaS90

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 styczeń 2021 - 15:40

Witam. Potrzebuję skonsultować się z osobą, która ma doświadczenie w naliczaniu wynagrodzenia dla pracowników oddelegowanych do pracy, najlepiej do Norwegii. Chodzi o pracowników, którzy część miesiąca przepracowali w Polsce, a część w Norwegii. Pracownicy są rezydentami polskimi.

Pracownicy od 28 września do 20 października byli oddelegowani do pracy w Norwegii. Za czas przepracowany w Polsce otrzymali wynagrodzenie, natomiast za czas przepracowany w Norwegii otrzymaliśmy od norweskiej kadrowej rozliczenie dopiero w grudniu. Rozliczenie dzieli się na wynagrodzenie urlopowe oraz pensja za okres przepracowany w Norwegii. Pytałam się Pani, która rozliczała to wynagrodzenie to zusy i podatki z tyt. wynagrodzenia nie zostały odprowadzone w Norwegii, więc wiem, że muszę naliczyć je w Polsce.

Problem polega na tym, że nie bardzo wiem jak do tego podjeść. Na rozliczenia jest podana kwota netto w NOK, kwotę tą po przeliczeniu na złotówki, pracodawca przelał na konto pracownika, np. 9 tys. zł.

Jeżeli będę liczyła podstawę do zus to kwotę netto mam przyjąć jako kwotę brutto i od niej mam liczyć składki, podatki itp? Wiem, że jak wychodzi kwota powyżej średniej krajowej to pomniejszam o diety. Proszę o pomoc.

#2 pola1313

pola1313

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 styczeń 2021 - 08:38

A czy wynagrodzenie za pracę w Norwegii jest opodatkowane w Polsce czy w Norwegii? Co do zasady, w obu przypadkach powinnaś wynagrodzenie ubruttowić, tj. wyliczyć wynagrodzenie "od tyłu" - przy założeniach polskich składek ZUS (jeżeli pracownik wyjechał do pracy na tzw. A1), odpowiedniego progu podatkowego itd. Musisz wyjść na netto, które owa pani z innego biura przelała pracownikowi. W taki też sposób wyjdzie Ci odpowiednia kwota składek ZUS i podatku, jeżeli oczywiście przychód opodatkowany jest w Polsce. Jeżeli nie - musisz znać kwotę norweskiego podatku i analogicznie wykonać ubruttowienie jak w przypadku polskiego podatku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych