Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zlożenie pozwu w sądzie po umorzeniu w EPU

EPU

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 rustami

rustami

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 styczeń 2021 - 14:57

Złożyłem w EPU 31 grudnia 2020 pozew dot. nieopłaconego prze najemcę mojego mieszkania czynszu za kilka miesięcy w 2017 r. (ostatni: lipiec 2017). Nie wiedziałem, ze EPU uwzględnia tylko roszczenia, które stały się wymagalne w okresie 3 lat przed dniem wniesienia pozwu.

W dn. 20 stycznia b.r. mój pozew został więc umorzony.

W dniu 9 lipca 2018 r. (wejścia w życie ustawy nowelizującej terminy przedawnienia) roszczenie za zapłatę czynszu za ww. miesiące 2017 roku nie było jeszcze przedawnione, i uległo przedawnieniu 31 grudnia 2020  r. (z uwagi na nowe zasady określania końca terminu przedawnienia).

Jeżeli w terminie trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu elektronicznego postępowania upominawczego powód wniesie pozew przeciwko pozwanemu o to samo roszczenie w postępowaniu innym niż EPU, skutki prawne, które ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa, następują już z dniem wniesienia pozwu w EPU.

W moim zrozumieniu oznacza to, że ponieważ roszczenie nie było przedawnione w dniu złożenia pozwu w EPU (31 grudnia 2020), mogę złożyc we właściwym miejscowo sądzie pozew o to roszczenie, w terminie do 20 kwietnia 2021.

Poproszę o opinię, czy moje rozumowanie jest poprawne, oraz o informację, w jaki sposób udokumentowac w pozwie, że mój pierwszy pozew w tej sprawie był umorzony w EPU.

 

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych