Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypowiedzenie umowy przez pracownika w czasie zasiłku chorobowego

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 styczeń 2021 - 13:28

Witam

Czy mogę wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony ( nie minęło 3 lata) w czasie gdy jestem  na zasiłku chorobowym (wypłaca ZUS). Czy mogę to zrobić bez okresu wypowiedzenia?  Czy w ogóle trzeba podać powód wypowiedzenia obojętnie czy z okresem wypowiedzenia czy bez? Wiem że nie będzie porozumienia stron. 

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5850 postów

Napisano 17 styczeń 2021 - 14:44

W trakcie choroby, pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę, pracodawca natomiast nie może.

Skoro nie minęło 3 lata zatrudnienia, obowiązuje cię 1 miesiąc wypowiedzenia. Wypowiedzenie złożone max do końca stycznia, ostatni dzień zatrudnienia 28 luty. Nie musisz podawać powodu wypowiedzenia.

Bez okresu wypowiedzenia, tylko porozumienie stron.

#3 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 styczeń 2021 - 19:25

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli wypowiem umowę przy dalszej kontynuacji zwolnienia lekarskiego, czy ZUS może przestać mi wypłacać zasiłek chorobowy ? Chodzi mi o to, że jeśli sama zwolnię się z pracy może to spowodować utratę zasiłku z ZUS?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 styczeń 2021 - 19:50

Nie utracisz zasiłku, ZUS będzie dalej wypłacał.

#5 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 18 styczeń 2021 - 10:45

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów

Napisano 18 styczeń 2021 - 13:27

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

:)

#7 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 luty 2021 - 10:08

Odnośnie wypowiedzenia i urlopu zaległego, czy jeśli za rok 2020 zostało mi 5 dni urlopu i z br 7 dni czy za wszystkie dni pracodawca liczy od podstawy 2800 brutto ponieważ wypłaca w tym roku, czy za poprzedni rok za te 5 dni będzie to z kwoty 2600 brutto? 

#8 Guest_artek

Guest_artek
  • Goście

Napisano 21 luty 2021 - 15:16

Nie utracisz zasiłku, ZUS będzie dalej wypłacał.

Pani Zofio, czy ten ZASIŁEK będzie w takiej samej wysokości co w trakcie trwania umowy o pracę do końca trwania L4, czy po zakonczeniu stosunku pracy zostanie jednak obniżony przez ZUS do  100% przeciętnego wynagrodzenia?

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21327 postów

Napisano 21 luty 2021 - 17:11

Pani Zofio, czy ten ZASIŁEK będzie w takiej samej wysokości co w trakcie trwania umowy o pracę do końca trwania L4, czy po zakonczeniu stosunku pracy zostanie jednak obniżony przez ZUS do  100% przeciętnego wynagrodzenia?

Jeśli zarobki przekraczały średnią krajową, po ustaleniu zatrudnienia ZUS obniży podstawę do średniej krajowej.

#10 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 luty 2021 - 22:02

Odnośnie wypowiedzenia i urlopu zaległego, czy jeśli za rok 2020 zostało mi 5 dni urlopu i z br 7 dni czy za wszystkie dni pracodawca liczy od podstawy 2800 brutto ponieważ wypłaca w tym roku, czy za poprzedni rok za te 5 dni będzie to z kwoty 2600 brutto? 

podbijam temat

#11 poradynacodzien

poradynacodzien

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 luty 2021 - 08:24

podbijam temat

Tak, zgodnie z przepisami rozporządzenia urlopowego składniki stałe uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Nie ma znaczenia, czy ekwiwalent za bieżący, czy zaległy urlop. Pani ekwiwalent będzie liczony od 2800, również za urlop zaległy.

§ 15. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.

#12 Ewa12345

Ewa12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 22 luty 2021 - 10:46

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych