Skocz do zawartości

Nadpłata zasiłku chorobowego/ciąża

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 19 listopad 2020 - 08:52

Witam, pracownica za cały październik otrzymała zasiłek chorobowy za okres ciąży (100%).

Początkiem listopada poinformowała pracodawcę, że poród odbył się 29.10.2020 r i że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzysta urlop rodzicielski 80%.

Jak skorygować dokumenty ZUS za październik i rozliczyć nadpłatę zasiłku?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5811 postów

Napisano 19 listopad 2020 - 09:00

Zależy jakie masz możliwości programu do naliczania płac.

Musisz na minus wprowadzić kwotę zasiłku od 1 do 31 października, a na plus kwotę zasiłku od 1 do 28 października oraz kwotę macierzyńskiego 80% od 29 do 31 października.

#3 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 19 listopad 2020 - 09:11

Aż takich możliwości nie mam.. mogę jedynie wpisać nadpłatę zasiłku od 29 do 31, żeby potrąciło.
Czy to wymaga zgody pracownika? I jak skorygować dokumenty RCA, RSA..

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5811 postów

Napisano 19 listopad 2020 - 09:18

Nie wymaga. Zgodnie z ustawą ZUS zasiłki wypłacasz w ciągu 30 dni, a ona poinformowała o porodzie w listopadzie.

Dokumenty ZUS z poprzedniego miesiąca też musisz skorygować.

#5 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 19 listopad 2020 - 09:31

Jak skoryguje dokumenty, wyjdzie niedopłata zasiłku w ZUS... jej potrące w listopadzie przy wypłacie i nie wiem co dalej. Co z tą niedopłatą w ZUS.. Skoryguje przelewem za listopad?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5811 postów

Napisano 19 listopad 2020 - 09:56

Musisz skorygować, nie ma wyjścia. Niedopłatę uregulować teraz lub przy następnej wpłacie.

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3702 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 20 listopad 2020 - 13:28

Witam, pracownica za cały październik otrzymała zasiłek chorobowy za okres ciąży (100%).

Początkiem listopada poinformowała pracodawcę, że poród odbył się 29.10.2020 r i że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzysta urlop rodzicielski 80%.

Jak skorygować dokumenty ZUS za październik i rozliczyć nadpłatę zasiłku?

Robisz korektę do ZUS w RSA od 29.10.2020 do 31.10.2020 zmieniając zasiłek chorobowy na macierzyński.Listy płac nie korygujesz.

Ja zrobiła bym to tak że w listopadzie pomniejszyła bym zasiłek macierzyński do wypłaty,ale do ZUS wykazała bym normalną kwotę no i przelew składek musisz powiększyć o ten nadpłacony zasiłek,bo rozumiem,że jesteście płatnikami zasiłków.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych