Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy faktura nie uprawnia do odliczenia VAT?


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198678 postów

Napisano 29 październik 2020 - 11:20

Prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupowych jest nadrzędnym prawem podatnika, stanowiącym fundament zasady neutralności podatku VAT. Są jednak przypadki, gdzie ustawodawca zdecydował o ograniczeniu prawa do odliczenia VAT. Wynikają one m.in. z dokonywania zakupów niewykorzystywanych w działalności opodatkowanej, od podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, zakupów związanych z samochodami wykorzystywanymi do celów mieszanych w działalności gospodarczej lub usługami noclegowymi i gastronomicznymi czy też wynikających z nadużyć lub oszustw podatkowych.

Powrót do artykułu: Kiedy faktura nie uprawnia do odliczenia VAT?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 październik 2020 - 11:20

Mam prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Art. 88 ust 4 odnosi się do sytuacji w której "ja" będący niezarejestrowanym jako podatnik Vat czynny, będę chciał skorzystać z prawa do odliczenia. To sa całkowicie odmienne sytuacje, wiec proszę nie wprowadzać podatników w błąd.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych