Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy za pracę zdalną będzie przysługiwał ryczałt?


wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516622 postów

Napisano 20 październik 2020 - 21:47

Praca zdalna została tymczasowo uregulowana ustawą covidową. Czy pracodawca ma obowiązek pokrywać koszty używania prywatnego sprzętu podczas pracy zdalnej? Czy za pracę zdalną będzie przysługiwał ryczałt, czy ekwiwalent za używanie prywatnego komputera?

Powrót do artykułu: Czy za pracę zdalną będzie przysługiwał ryczałt?

#2 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 21:47

Oczywiście pracownicy powinni otrzymywać zwrot wszelkich ponoszonych kosztów - przeniesionych aktualnie na nich związku z pracą zdalną.. Ryczałt - podobnie jak w przypadku użyt.sam.prywatnych do celów służbowych - będzie zwrotem kwot uśrednionych, a zatem nie realnie ponoszonych i w niektórych przypadkach może być dla pracowników nierówny, w różnych regionach, mogą być różne ceny prądu, Internetu, czy wartość komputera może być inna. Ekwiwalent pokrywa zaś realne, udokumentowane koszty. Wiadomym jest że opłaty za prąd jakie musi ponosić pracownik będą wyższe - kiedy od pon do pt od 8 do 16 będzie korzystał z komputera, do tego być może jeszcze podłączony monitor albo dwa w zależności od stanowiska. Obecnie pracownik wykonujący pracę zdalna nie może jej świadczyć bez dostępu Internetu. W razie świadczenia pracy w zakładzie pracy, zapewnienie tego dostępu jest po stronie pracodawcy, cała firma jest podpięta pod sieć, stałe łącze internetowe, a przy pracy zdalnej również pracodawca powinien o ten dostęp zadbać, pracownik może w tym pomóc, jednak koszty tak jak przy pracy w zakładzie pokrywa firma, tak przy pracy zdalnej ten koszt nadal powinien do firmy należeć. Nie powinien tu mieć znaczenia fakt, że w takim wypadku to jest stały jeden abonament, owszem w razie rozwiązania umowy z pracownikiem w trakcie miesiąca, rozwiązywałaby się również umowa na Internet (z zastrzeżeniem okresów wypowiedzenia/bądź pracownik o ile umowa jest na niego może chcieć dalej z niego korzystać, zatem ekwiwalent, należałoby odpowiednio pomniejszyć). Analogia w przy wątpliwościach, że to jest stały abonament może być do opieki medycznej, która też jest zapewniana pracownikom, a w danym miesiącu pracownik, nie koniecznie mógł z niej korzystać albo korzystał czasem raz czasem dwa razy, a opłata jest jedna stała za miesiąc i pracodawca ma obowiązek wartość tego świadczenia doliczyć do składek i przychodu. Ekwiwalent zaś jest wolny od składek i PIT. Podobnie miałaby się sprawa z zakupem tuszy, papieru do drukarek etc.o ile praca pracownika wymaga tego typu zakupów. W tej kwestii z czym spotkałam się że takie rozliczenia przechodziły już np. przez księgowość, pracownik otrzymywał rachunek/fakturę na firmę, opłacał ją i w okresach tygodniowych były robione zwroty bezpośrednio na konto pracownika za wydatkami. Oczywiście taki rachunek musiał przejść cały "proces akceptacji wydatku" to jest musiał być zaakceptowany m.in.przez przełożonego/kierownika, a dalej był procesowany przez księgowość, nie przez dział płac.

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 22:03

Wątpliwą kwestią w przypadku aktualnej sytuacji przy pracy zdalnej są również warunki BHP na stanowisku pracy.

Oczywistym jest, że pracownicy mogą nie mieć odpowiednich warunków lokalowych do zagospodarowania u siebie odpowiednich biurek do pracy, czy ergonomicznych foteli, jednak na czas pracy zdalnej można je udostępnić z biura do domu pracownika. Praca przez cały tydzień po 8 godzin dziennie na krześle lub taborecie przy stole, zamiast na odpowiednio dostosowanym fotelu robi znaczącą różnicę. Ponadto zwykle przy pracy w biurze, więcej było okazji do ruchu i przerywników w pracy, czy to przejście się do drukarki po wydruk, czy to po segregatory, do kuchni itd.w domu zaś praktycznie wszystko jest pod ręką. Kto tak nie pracował nie zrozumie tego.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych