Skocz do zawartości


WCH podstawa przez ile dziele jak nie mam pełnego roku zatrudnienia


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 11:25

pracownik zatrudniony 01 02 2020.

chorobowe we wrześniu- podstawa to  średnia z 7 miesięcy.

kwota xyz (po odjęciu zus) dzielę przez 7 (nie przez 12), potem przez 30 i X ilość dni L4



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 20 październik 2020 - 11:33

Dokładnie tak, pod warunkiem, że to osoba w ciąży lub 100% płatne



#3 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 11:45

nie jest w ciaży, obliczam 80 % wynagrodzenia i wtedy X ilosc dni chorobowego



#4 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 20 październik 2020 - 12:01

Tak. Najpierw ustalasz kwotę za 1 dzień choroby płatne 80%, a potem liczysz przez ilość dni na zwolnieniu lekarskim



#5 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 13:03

To ja miałbym takie pytanie w związku ze zmianami Covidowymi. Pracownica zatrudniona od 01 stycznia 2019. Od czerwca do sierpnia 2020 objęta obniżeniem etatu do 0,8 w związku z Tarczą Antykryzysową. Zachorowała pierwszy raz a październiku 2020 - już po tarczy. Z ilu miesięcy powinienem liczyć podstawę ? Z 12-tu, czyli od września 2020 do października 2019, czy tylko z września 2020 - przejście na pełen etat po tarczy ?



#6 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 20 październik 2020 - 13:10

Tylko z września 2020 r., czyli z obecnego etatu.

Podstawa prawna: art.40 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.



#7 Guest_M.

Guest_M.
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 13:37

Tylko, że weszły nowe zmiany COViDowe o nie przeliczaniu podstawy - wyjaśniane na stronie ZUSu - przeliczanie podstawy wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyńswa ... - Ustawa z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz. U. poz. 1747).

 

Rozumiem, że jakby przed obniżeniem etatu w związku z tarczą antykryzysową wystąpiła choroba, to stosowałbym tamtą "starą podstawę". Nie jest jednak dokładnie wyjaśniona sytuacja, jak liczyć podstawę zasiłkową dla pracowników, którzy mieli obniżony etat w związku z sytuacją Covidową, ale zachorowali już po powrocie na pełen etat i w ostatnich 3 miesiącach nie chorowali - nie ma więc wcześniej wyliczonej podstawy, do której można się cofnąć.



#8 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 20 październik 2020 - 13:42

O ile się nie mylę, to chyba chodzi ci o tą ustawę dotyczącą osób pokrzywdzonych obniżeniem etatu, a w szczególności zasiłków macierzyńskich i tam chyba (o ile się nie mylę) wyrównanie jest na wniosek pracownika.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych