Skocz do zawartości

Ryczałt 8,5% z VATem czy bez?

ryczatł vat 8.5%

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 12 październik 2020 - 14:27

Witam,

Aktualnie tworzę strony internetowe na umowę o dzieło (jestem na KRUS).

Ale zacząłem pracować dla firmy z USA i ten podatek będę musiał sam odprowadzać.

Ale zastanawiam się nad założeniem działalności pozarolniczej ryczałt 8,5% (tworzenie stron internetowych).

No i moje pytanie czy VAT czy bez VAT? Nie wiem czy mam być płatnikiem VAT czy nie.

Faktura do USA i tak byłaby 0% VATu a dla Polaków 23%.

Limit bycia na ryczałcie to 250.000 Euro, nie jestem w stanie tego przekroczyć.

Ale limit na VAT to 200.000zł, tak? - mógłbym go teoretycznie przekroczyć w pół roku (ale nie wiem co będzie za pół roku, teraz mam intratne zlecenie jak nigdy dotąd (ale pracuję po 14 godzin), a współpraca raczej może być długofalowa).

I wtedy to US wie, że przekroczyłem czy sam muszę tego pilnować i zgłosić?

Czy lepiej od razu być VATowcem?

Kosztów będzie mało, bo pracuje w domu, a sprzęt wymieniam rzadko.

Jak będę VATowcem to będę droższy o 23% dla Polaków (dla Amerykanów to bez różnicy bo VAT 0%)?

Pozdrawiam

Tomek

#2 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 12 październik 2020 - 14:46

O limicie 200.000zł piszą 

Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

A faktura wystawiona firmie z USA gdzie jest 0% to jest kwota opodatkowana czy nie?

Wtedy takie faktury nie wliczałyby się do tego limitu?

Wtedy mógłbym być nie-VATowcem i być tańszym dla Polaków (bo bez VATu) i mniej księgowości, bo tylko podatek dochodowy?

I kiedy oblicza się ten limit? W trakcie roku czy na koniec, aby w następnym przejść na VAT?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ryczatł, vat, 8.5%

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych