Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie z powodu Covid - kod literowy?

koronawirus covid zwolnienie lekarskie kwarantanna izolacja

wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_m.

Guest_m.
  • Goście

Napisano 12 październik 2020 - 07:45

Witam.

Mamy pracownika, który nieprzerwanie od końca sierpnia przebywa na zwolnieniu lekarskim (przedłużanym co tydzień). Zwolnienie wystawiane jest cały czas przez tego samego lekarza rodzinnego, czasem z kodem literowym A, a czasem bez żadnego kodu.

Przyszło kolejne zwolnienie od tego samego lekarza. Dzwoni do nas pracownik i mówi, że ma koronawirusa. Czy na zwolnieniu lekarskim powinien być kod literowy E? Czy pracownik powinien przedstawić pracodawcy decyzję sanepidu?

Przy okazji zapytam o kwarantannę (nakładana na osoby zdrowe, które miały kontakt z chorym). Czy mając decyzję sanepidu o obowiązkowej kwarantannie, można zamiast niej wziąć sobie urlop wypoczynkowy, bo jest korzystniejszy (100% zamiast 80%)?

#2 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 12 październik 2020 - 15:09

Jeśli pracownik ma koronawirusa to powinien mieć decyzję z sanepidu. Zamiast kwarantanny można wziąć urlop wypoczynkowy.

#3 Guest_ula88

Guest_ula88
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 10:43

a powiedzcie mi jak mam decyzję pracownika o kwarantannie na 4 dni,- i tyle byl nieobecny ale na pismie z sanepidu napisane ze " na poczet zalicza sie okres ..... do .....": czyli łącznie 10 dni to jak mam mu potrącić za te 4 dni tylko ...?

nie mogę się do Zus dodzwonić niestety i proszę o pomoc tu.  

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20892 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 październik 2020 - 11:07

Przecież nie możesz potrącić więcej skoro tylko 4 dni go w pracy nie było.

#5 Guest_ula88

Guest_ula88
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 11:09

ok, tak myślałam , chciałam się upewnić, a jeszcze jedno , ta decyzja dot poddania córki jego na kwarantanne - czy ma jakieś dodatkowe dok, wypełniać oprócz dostarczenia decyzji z sanepidu ? 

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 13 październik 2020 - 12:38

Na kogo wystawiona jest decyzja na córkę czy na twojego pracownika?

Sanepid w decyzji określił dni przez które powinna dana osoba przebywać na kwarantannie (piszesz, że 10 dni), więc dlaczego pracownik wrócił wcześniej do pracy (piszesz o 4 dniach)?

Skoro miał skróconą kwarantannę przez sanepid to powinien dostać zaświadczenie o końcowym terminie kwarantanny.

#7 Guest_ula88

Guest_ula88
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 13:08

DECYZJA skierowana do pracownika i jego zony a dotyczy  (wymieniona na piśmie jest )  córka tego pracownika jako osoba wskazana do odbycia tej kwarantanny, pracownik mój byl ost 4 dni na kwarantannie - natomiast pismo wskazuje że na poczet tej kwarantanny zalicza się okres jesszcze 6 dni wstecz ( łącznie 10 dni ). stąd moje pytanie jak zaliczyc okres do wynagrodzenia 

#8 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 13:18

To kto wreszcie miał kwarantanne? Córka, ojciec, matka czy wszyscy razem? Piszesz jakbyś po polsku nie umiała napisać.

#9 Guest_GREG

Guest_GREG
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 13:40

Chyba sama nie wie.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20892 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 październik 2020 - 13:44

Czy to znaczy, że 6 dni pracował?
A tylko ostatnie 4 był na kwarantannie?
Jeśli tak, to nie można jemu dać więcej zasiłku niż tylko 4 dni.

#11 Guest_Józek

Guest_Józek
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 18:29

6 dni łaził i zarażał, a dopiero potem posiedział w domu?

#12 Guest_Józek

Guest_Józek
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 18:30

#13 Guest_argi

Guest_argi
  • Goście

Napisano 13 październik 2020 - 22:16

No ładnie.....to to właśnie trzeba zgłosić odpowiednim ....

#14 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 14 październik 2020 - 07:45

Ludzie czytajcie ze zrozumieniem.

Po pierwsze nie łaził i nie zarażał bo pewnie nie jest chory tylko córka miała kontakt z chorą osobą.

"Zalicza się na poczet" ocznacza że córka pewnie widziała się z chorym 10 dni wcześniej - 6 dni mineło zanim chory okazał się chory (czyli zrobili mu test, dostał wynik itp) i zanim sanepid wydał decyzję. Kwarantanna ma trwać 10 dni ale 6 mineło. Nakładanie 10 dni od teraz nie miałoby zupełnie żadnego sensu.

Natomiast - rzeczywiście jeśli w piśmie kwarantanna nałożona jest na córkę (a pismo kierowane siłą rzeczy do rodziców) to rodzicie muszą się postarać o własne decyzje o kwarantannie bo o ile nic się nie zmieniło to to pismo nie pozwoli wypłacić chorobowego pracownikowi,

#15 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 14 październik 2020 - 07:46

Nie jestem pewna czy twój pracownik powinien mieć zapłacone chorobowe za czas kwarantanny, bo nic nie piszesz na kogo wydana jest decyzja.

W decyzji jest wyraźnie napisane: nakazuje się Panu...., zam.....poddanie się obowiązkowej kwarantannie w miejscu zamieszkania j.w. od dnia ...do dnia....

Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę zdrowia publicznego.

Więc, kto wpisany jest na decyzji, na kogo nałożona jest kwarantanna, bo jeśli na córkę pracownika, to z jakiej racji masz płacić pracownikowi?

#16 Guest_ula88

Guest_ula88
  • Goście

Napisano 14 październik 2020 - 08:58

już wyjaśniam:

decyzja wydana jest na córkę pracownika - i jej dot. ta kwarantanna, pracownik i żona są tylko odbiorcami tego pisma i oni otrzymali  dokument (który mi pracownik przyniósł) , dlatego nie mam pewności jak wygląda wynagrodzenie na te 4 dni kiedy pracownika nie było... pracownik pracował zdalnie te 4 dni swojej nieobecności i teraz zastanawiam się jak te 4 dni rozliczyć ? 

proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy taki przypadek.  

#17 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 14 październik 2020 - 09:12

Skoro pracował zdalnie przez 4 dni, to płacisz mu wynagrodzenie za pracę. Przecież świadczył pracę.

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 14 październik 2020 - 09:15

już wyjaśniam:

decyzja wydana jest na córkę pracownika - i jej dot. ta kwarantanna, pracownik i żona są tylko odbiorcami tego pisma i oni otrzymali  dokument (który mi pracownik przyniósł) ,

Czyli decyzja dotyczy tylko córki?

Czy oni otrzymali jeszcze jakiś drugi dokument (który pracownik przyniósł)?

#19 Guest_ula88

Guest_ula88
  • Goście

Napisano 14 październik 2020 - 09:24

tak , na decyzji jako osoba na kwarantannie jest tylko córka, oni- małżeństwo byli tylko na górze pisma wyszczególnieni jako odbiory pisma wraz z nr tel i emailem. 

tylko to otrzymałam od niego...

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5735 postów

Napisano 14 październik 2020 - 09:35

Czyli decyzja była na córkę.

Twój pracownik przez 4 dni był nieobecny w pracy, ale pracował zdalnie i na pewno miał pozwolenie pracodawcy, więc płacisz mu wynagrodzenie za czas pracy.

Nawet jakby był poddany kwarantannie (miał na siebie decyzję sanepidu) może pracować zdalnie, natomiast gdy z kwarantanny przechodzi w izolację (na podstawie decyzji z sanepidu), nie może świadczyć pracy nawet zdalnie.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koronawirus, covid, zwolnienie lekarskie, kwarantanna, izolacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych