Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ryczałt z Vatem


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Smagi

Smagi

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 08 październik 2020 - 04:38

Witam mam pytania mianowicie planuje otworzyć działalność gospodarczą jednoosobowa zajmując sie wypożyczaniem sprzętu budowlanego. Chciał bym wybrać ryczałt 8.5% (od tej usługi) i byc platnikiem vatu. A pytania brzmią:

1) wynajmując mlot udarowy osobie prywatnej chce zeby mi zostalo na czysto 100zl musze go wystawic za 100 zl +8,5% = 108,5zl?? Dbrze to rozumie? Ze musze oddac te 8.5 zl państwu??

2) przyjmując iz firma bedzie sie rozwijać i planuję zakup kolejnego młota np za 12300zl brutt z vatem (cena w sklepie) to czy moge jakoś odzyskac te 2300zł Vatu będąc na ryczałcie?? Nie mogąc odliczać sobie kosztów od dochodów?

#2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 32 postów
 • LokalizacjaKraków

Napisano 20 październik 2020 - 09:26

Witam,

Ryczałt jest odmianą podatku dochodowego, natomiast VAT jest podatkiem od towarów i usług, który - co ciekawe - nie zawsze musi być przez przedsiębiorcę rozliczany.
Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotów - 200.000 zł. W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego limit ten ustala się w sposób proporcjonalny.
Prowadzenie firmy na ryczałcie wiąże się z odprowadzaniem podatku dochodowego, który jest obliczony jako określona stawka procentowa od przychodu przedsiębiorcy. Ryczałtowiec, przy obliczaniu podatku nie uwzględnia żadnych kosztów uzyskania przychodu, a jedyne odliczenia, jakie może zrobić, wiążą się ze składkami ZUS.
Czy ryczałtowiec może być VAT-owcem?
Zdecydowanie tak. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może zadecydować, że chce być czynnym podatnikiem VAT, a w niektórych obszarach działalności jest to konieczne (firma musi być VAT-owcem). To, jaką formę rozliczenia podatku dochodowego wybierze podatnik dla swojej firmy, nie ma w tym wypadku znaczenia.
Zatem czy ryczałtowiec płaci VAT? Jeśli jest jego czynnym podatnikiem i nie skorzystał ze zwolnienia z VAT, to tak – płaci VAT. Ryczałtowiec na Vacie płaci podatek dochodowy od przychodu, a podatek VAT odprowadza do Urzędu Skarbowego. Jeśli dokonał zakupów, które mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, to ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (mimo iż nie wrzuca całej faktury w koszty, bo ze względu na to, że jest ryczałtowcem, nie ma do tego prawa).
W niektórych przypadkach ryczałt z VAT-em będzie stanowił bardzo korzystne rozwiązanie dla podatnika. Będzie tak przede wszystkim w sytuacji, w której ryczałtowiec będzie prowadził sprzedaż również bądź głównie dla firm, będzie na niskiej stawce ryczałtu, a jednocześnie będzie ponosił koszty prowadzenia działalności udokumentowane fakturami VAT. Wprawdzie nie ma prawda odliczyć od przychodu kosztów zakupów, ale mogąc rozliczyć VAT, każdy zakup firmowy jest dla takiego podatnika tańszy. Ryczałt i VAT jednocześnie jest wybierany przez niektóre firmy budowlane i handlowe oraz przez tych przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia VAT, a ryczałt jest dla nich i tak bardziej opłacalny niż skala podatkowa.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych