Skocz do zawartości

Zmuszenie do wybrania urlopu 3 tygodniowego

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kamil

Guest_Kamil
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 15:42

Witam serdecznie.Mam do was pytanie zadzwonil do mnie ostatnio pracodawca z informacja ze wysyla mnie na urlop 3 -tygodniowy platny oczywiscie(Umowa o Prace PELNY ETAT) dodam ze nie potrzebuje tyle urlopu wykorzystac i wystarczy mi tylko 2-tygodnie a on na to ze musze isc na te 3-tygodnie.Prosze was o pomoc co mam zrobic?Poprostu nie potrzebuje wykorzystania takiej ilosci urlopu wystarczy mi tylko te 2-tygodnie.Dodam ze to chodzi o ten rok czyli 2020 i przysługuje mi 26 dni urlopu za ten rok.Dziekuje za odpowiedzi i Pozdrawiam

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 październik 2020 - 15:55

Urlop udziela się na WNIOSEK pracownika a nie na rozkaz pracodawcy.
To urlop bieżący więc wystaw wniosek na 2 tygodnie i po sprawie.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 16:02

U nas w firmie jest "niby"taka regula ze wnioski musimy skladac do 20.02 kazdego roku ,ja oczywiscie zlozylem taki wniosek na dany miesiac na ktory chcialem pojsc ale on nie zostal mi przyznany  tylko w innym terminie i wymiarze  tylko 1-tygodnia(Stary urlop)A teraz pracodawca informuje mnie ze mam isc na 3-tygodnie

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 01 październik 2020 - 16:13

No i nie idziesz, bo nie chcesz.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 16:49

A mam do tego jakas podstawe prawna na ktorej moge sie oprzec w razie czego?Dzieki za odpowiedz

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 01 październik 2020 - 17:01

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. o sygn. akt I PK 124/05: pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych zasad, a z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (por. art. 152 § 2 Kodeks pracy) i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy. Wprawdzie pracodawca powinien wyrazić zgodę na urlop pracownika zgodnie z jego wnioskiem urlopowym i planem urlopowym za dany rok, przy zachowaniu normalnego toku pracy w zakładzie pracy, jednak nie może udzielać urlopu niezgodnie z oczekiwaniami pracownika. Nakazanie przez pracodawcę wykorzystania urlopu (poza wyjątkami opisanymi poniżej) bez uzgodnienia z pracownikiem będzie naruszało zasady udzielania urlopów wskazane w Kodeksie pracy. Pracodawca, który narusza przepisy o udzielaniu urlopów wypoczynkowych, naraża się na karę nałożona przez Państwową Inspekcję Pracy, a także grzywnę. Niezgodne z Kodeksem pracy praktyki naruszające udzielanie urlopów wypoczynkowych mogą być zgłaszane przez pracowników do PIP-u.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 17:25

Dziekuje serdecznie za odpowiedz!

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 01 październik 2020 - 17:45

Proszę

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 18:59

Zapomnialem jeszcze dodac ze Pracodawca wysyla mnie na urlop bez wypisanego wniosku urlopowego

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 02 październik 2020 - 03:31

Nie można "wysłać" pracownika na urlop wbrew jego woli.
Jeśli nie jest to urlop zaległy.
A nie jest. Bez wniosku nie ma urlopu.
Stawiasz się do pracy.
W razie czego zgłaszasz do PIP.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 02 październik 2020 - 03:32

Czytaj post #6.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 październik 2020 - 14:50

Ok, a w przypadku zwolnienia jest jakaś możliwość obrony? Pójść na wojnę z pracodawcą to nie zawsze dobry pomysł. Pracodawca zawsze może znaleźć powód, dla którego zwolni pracownika, a tak naprawdę będzie chodzić o to, że nie poszedł na przymusowy urlop.

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20724 postów

Napisano 08 październik 2020 - 09:44

Ok, a w przypadku zwolnienia jest jakaś możliwość obrony? Pójść na wojnę z pracodawcą to nie zawsze dobry pomysł. Pracodawca zawsze może znaleźć powód, dla którego zwolni pracownika, a tak naprawdę będzie chodzić o to, że nie poszedł na przymusowy urlop.

Decyzja należy do ciebie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy