Skocz do zawartości


amortyzacja

amortyzacja samochód ciężarowy

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2020 - 14:34

Witam. Prowadzę PKPiR. Zakupiliśmy samochód ciężarowy. Chcemy go zamortyzować. W jaki sposób to najlepiej zrobić? Zastanawiam się nad metodą liniową. Wtedy należy podzielić wartość  na 30 miesięcy? Czy należy mieć jakąś tabelę tej amortyzacji czy wystarczy samo wpisanie w księgę? I czy należy odliczać w miesiącu zakupu czy dopiero w miesiącu kolejnym. Proszę o szybką odpowiedź i dziękuję.#2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 październik 2020 - 15:27

Witam,

W odniesieniu do samochodów ciężarowych zaliczonych do środków trwałych przedsiębiorcy mają możliwość zastosowania jednej z 4 dostępnych metod amortyzacji. Są to:
amortyzacja liniowa,
amortyzacja jednorazowa,
amortyzacja degresywna,
amortyzacja ze stawką indywidualną.
Każda z metod posiada swoje cechy charakterystyczne. Można do nich zaliczyć:
→ amortyzacja jednorazowa - W przypadku samochodów ciężarowych (spełniających warunki ustawy uznające je za pojazd ciężarowy) mały podatnik oraz początkujący przedsiębiorca mogą zastosować jednorazową amortyzację w ramach pomocy de minimis.
Łączna wartość odpisów amortyzacyjnych w trakcie roku podatkowego nie może przekraczać 50 000 euro. Odpisu amortyzacyjnego można dokonać w miesiącu przyjęcia samochodu do ewidencji środków trwałych firmy. Bez znaczenia dla urzędów jest fakt czy środki na zakup pojazdu pochodziły z majątku firmowego, prywatnego przedsiębiorcy czy też pochodziły z kredytu.
→ degresywna amortyzacja samochodu - polega na zastosowaniu wysokiego współczynnika amortyzacji 2,0, co pozwala na dwa razy szybszą amortyzację. W praktyce oznacza to, że stawkę amortyzacyjną wynikającą z wykazu stawek zwiększa się o 2. W drugim roku podatkowym zmniejsza się wartość początkową o wartość dokonanych odpisów. W dalszym ciągu zastosowanie ma podwyższona stawka. Stosowana jest ona do momentu zrównania wartości odpisów z wartością odpisów, jeśli stosowana była amortyzacja liniowa. Po zrównaniu wartości odpisów stosuje się amortyzację liniową,
→ amortyzacja liniowa - maksymalna roczna stawka amortyzacyjna nie może przekroczyć 20%. Maksymalny okres amortyzacyjny w tym wypadku wynosi 5 lat.
→ amortyzacja samochodu ze stawką indywidualną - minimalny okres przy zastosowaniu tej metody wynosi 30 miesięcy. Konieczne jest spełnienie dwóch warunków:
środek transportu wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych podatnika po raz pierwszy,
środek musi spełniać warunek uznania za używany lub ulepszony.
Amortyzacja rozpoczyna się w miesiącu następnym po przyjęciu środka trwałego do użytkowania.
W systemie finansowo-ksiegowym po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych, należy naliczyć amortyzację i w zależności od wyboru formy, odpis ten należy zaewidencjonować w kolumnie 13 pkpir „Pozostałe wydatki”. Podstawą wpisu jest sporządzony dowód wewnętrzny.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: amortyzacja, samochód ciężarowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych