Skocz do zawartości


Rozwiązanie umowy z 7dniowym uprzedzeniem


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2020 - 13:29

Witam,

Tytułem wstępu:
Firma A sp z o.o. przejęła firmę B sp. z o.o., nazwa firmy B Sp. z. o.o. pozostała bez zmian. Pracownicy nie dostali informacji na piśmie o planowanym przejęciu. Było tylko spotkanie na którym poinformowali że zmienia się tylko właściciel i nic więcej, umowy pozostają takie jak były.

 

Pytania:

1. Czy będąc w firmie B możliwe jest powołanie się na art. 23.1 § 4 k.p. tj rozwiązanie umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem ? - obecne szefostwo wygłasza opinię iż ten zapis nie dotyczy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

2. Co w przypadku kiedy szefostwo nie chce podpisać przyjęcia wersji papierowej pisma ? (wysłałem skan mailem do obu firm).

3. Co z niewykorzystanym urlopem ?



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20767 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 wrzesień 2020 - 14:03

Najpierw należy ustalić na jakiej podstawie zostali przejęci pracownicy.
Jeśli art.23 to z wszystkimi konsekwencjami.
Pracownicy dostają pisma, mają czas na przyjęcie nowych warunków lub nie....itd.
Czytaj KP

#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20767 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 wrzesień 2020 - 14:04

Dlaczego niby ten zapis nie dotyczy spółki z oo?

#4 Ofka

Ofka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 421 postów

Napisano 01 październik 2020 - 07:57

Myślę że kluczowe będzie ustalenie co znaczy że spółka A przejęła B.

Bo jeśli spółka B pozostała spółką B to dla pracowników nic się nie zmieniło -  pracodawcą była spółka (a nie jej właściciele) - spółka nadal działa tylko zmienili się jej udziałowcy. Jest opcja że całość nie opiera się o art 23 więc nie ma mowy o żadnych konsekwencjach wynikających z tego artykułu.



#5 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
  • Goście

Napisano 01 październik 2020 - 10:18

Prawdopodobnie chodzi o przejęcie przez firmę A 100% udziałów w firmie B.



#6 Ofka

Ofka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 421 postów

Napisano 02 październik 2020 - 07:34

To nie wiesz?

Jeśli nastąpiło przejęcie przedsiębiorstwa wraz z pracownikami na podstawie art 23 to musieliście dostać powiadomienie - każdy pracownik powinien zostać poinformowany że teraz jego pracodawcą jest spółka A i przysługują wam takie a takie prawa (min to wypowiedzenie o którym piszesz).

 

Jeśli spółka A kupiła udziały spółki B ale dalej to B jest pracodawcą to dla pracowników się nic nie zmienia - wasz stosunek pracy trwa nadal, obowiązują standardowe warunki wypowiedzeń. Spółka A może sobie nawet sprzedać dalej te udziały i nadal nic się nie zmieni.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych