Skocz do zawartości


Sprzedaż działki a VAT

działka vat

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2020 - 12:51

Witam. Czy jednorazowa sprzedaż działki budowlanej przez osobę fizyczną po 5 latach od zakupu licząc od 1 stycznia kolejnego roku (rozumiem że wtedy nie płaci się podatku dochodowego) wiążę się z zapłaceniem podatku VAT?

 

Czy wszystko zależy od interpretacji celu zakupu działki oraz podjętych w tym zakresie działań?

 
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w treści interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2019 roku, 0111-KDIB3-2.4012.791.2018.2.MGO:
„Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przypadku gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem – zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym”.
 
Gdyby przyjąć że działka została kupiona na cele prywatne, lecz nastąpiła zmiana planów np. utrata majątku która uniemożliwiła zabudowanie jej w związku z czym właściciel postanowił ją sprzedać to moim  zdaniem jw. zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
 
 
 

 

 
 
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działka, vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych