Skocz do zawartości


Odrabianie przerwy w pracy


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Neva

Guest_Neva
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2020 - 21:53

Pracuję na etacie w pełnym wymiarze czasu pracy (8 godzin dziennie, dwie zmiany). Zasadniczo branża produkcyjna / kontrola jakości - więc sa normy ilościowe na godzinę.
Problem jest nastepujący: przerwy śniadaniowej 15 minut (9:30-9:45 i 17:30-17:45 w zleżności od zmiany) nie wpisujemy w raportach dziennych. Obecnie norma wymagana na cały dzień to ilość sztuk na godzinę mnożona razy 8. Tak, przerwę MUSIMY nadrobić. Nie ma możliwości jej gdziekolwiek odliczyć. Czy to jest zgodne z prawem?



#2 Guest_JE

Guest_JE
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2020 - 07:30

KP Art. 134. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.



#3 Guest_Neva

Guest_Neva
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2020 - 15:09

Tyle wiem. Ale 'na chłopski rozum' taką przerwę powinniśmy normalnie w raportach wpisywać i potem odliczać od czasu pracy. I tutaj bardziej kwestia nie 'czy się przerwa należy' ale 'dlaczego pracodawca nie pozwala odliczać jej w raportach' mnie nurtuje.
Czym innym jest rozpisać 4 godziny pracy x 600 sztuk, a czym innym (4 godziny pracy - 0,25 godziny na przerwę) x 600 sztuk. Dużo czy nie, to powinien być mój czas wolny na posiłek czy cokolwiek innego a nie przerwa która muszę odpracować (ilością części, nie czasem pracy).



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2020 - 11:15

Tyle wiem. Ale 'na chłopski rozum' taką przerwę powinniśmy normalnie w raportach wpisywać i potem odliczać od czasu pracy. I tutaj bardziej kwestia nie 'czy się przerwa należy' ale 'dlaczego pracodawca nie pozwala odliczać jej w raportach' mnie nurtuje.
Czym innym jest rozpisać 4 godziny pracy x 600 sztuk, a czym innym (4 godziny pracy - 0,25 godziny na przerwę) x 600 sztuk. Dużo czy nie, to powinien być mój czas wolny na posiłek czy cokolwiek innego a nie przerwa która muszę odpracować (ilością części, nie czasem pracy).

Dlaczego nie pozwala odliczać przerwy? Bo to dla pracodawcy korzystne i kosztem pracownika łamie prawo. Zgłoście problem do państwowej inspekcji pracy.



#5 Guest_JE

Guest_JE
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2020 - 07:44

czyli de facto nie odrabiacie przerwy w pracy- nie pracujecie 8 godz i 15 minut; normy czasu pracy nie są przekraczane, również przerwa na posiłek jest udzielana prawidłowo.

 

Jeśli ustalone normy w procesach technologicznych w danym zakładzie i w danej branży nie odpowiadają pracownikom to raczej powinni rozmawiać z pracodawcą i ewentualnie związkami zawodowymi . PIP nie sprawdzi z jaką wydajnością pracujecie i czy ustalona w danym zakładzie norma jest realna.

 art. 83 KP

§ 1. Normy pracy, stanowiące miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości, mogą być stosowane, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
§ 2. Normy pracy są ustalane z uwzględnieniem osiągniętego poziomu techniki i organizacji pracy. Normy pracy mogą być zmieniane w miarę wdrażania technicznych i organizacyjnych usprawnień zapewniających wzrost wydajności
pracy.
§ 3. Przekraczanie norm pracy nie stanowi podstawy do ich zmiany, jeżeli jest ono wynikiem zwiększonego osobistego wkładu pracy pracownika lub jego sprawności zawodowej.
§ 4. O zmianie normy pracy pracownicy powinni być zawiadomieni co najmniej na 2 tygodnie przed wprowadzeniem nowej normy.



#6 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 952 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 08:15

Na chłopski rozum to nalezy nie nadrabiać tych 15 min  - ilośćią sztuk

Pracodawca ma możliwość zwiększenia normy skoro jesteście w stanie robić więcej

Norma powinna być wyliczona na faktyczny czas pracy





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy