Skocz do zawartości

chorobowe

wróć do serwisu Kadry 35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2020 - 23:12

pracuje w firmie X na umowę o pracę (pełny etat) od dłuższego czasu.

Od 01 września podjęłam dodatkowe zatrudnienie w drugiej firmie na 1/2 etatu (umowa o pracę).

od wczoraj (14/09) lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie na 7 dni na dwa NIPy (na 1 i 2 pracę)

co mam dostarczyć drugiemu pracodawcy (temu u którego pracuje od 0/09) aby mi zaplacił za chorobowe? (za okres 14/09 - 20/09) ?

zaświadczenie od pracodawcy nr. 1 ale co powinno zaleść się na takim zaświadczeniu? i ty o takie zaświadczenie mogę poprosić teraz bedąc na chorobowym? (mam zapalenie oskrzeli) 

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 wrzesień 2020 - 06:13

Każdy z pracodawców otrzymał zwolnienie.
U pierwszego nie masz okresu wyczekiwania, u drugiego jeśli ze świadectw pracy, które jemu dostarczyłaś, wynika 10 letni okres zatrudnienia dostaniesz chorobowe, a jeśli nie, to musisz dostarczyć od pierwszego pracodawcy, że jesteś zatrudniona i od kiedy oraz czy wykorzystane jest 33/14 dni wynagrodzenia chorobowego, wtedy nie masz okresu wyczekiwania i też otrzymasz chorobowe.
Oczywiście, że będąc na chorobowym możesz prosić o takie zaświadczenie, np. mailem lub po odbiór niech się zgłosi osoba z Upoważnieniem od ciebie.

#3 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 09:13

że jesteś zatrudniona i od kiedy oraz czy wykorzystane jest 33/14 dni wynagrodzenia chorobowego, wtedy nie masz okresu wyczekiwania i też otrzymasz chorobowe.
Oczywiście, że będąc na chorobowym możesz prosić o takie zaświadczenie, np. mailem lub po odbiór niech się zgłosi osoba z Upoważnieniem od ciebie.

a czy mogę przedłożyć drugiemu pracodawcy "zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu" mam z dnia 03 września 2020 r., potrzebowałam do kredytu ale sprawy potoczyły się inaczej i go nie przedłożyłam w banku - w zaświadczeniu jest przedstawione od kiedy pracuje za jaką kwotę etc. 

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 09:22

Drugi pracodawca musi jeszcze mieć informacje czy w tym roku chorowałaś, ile dni, czy zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe, czy to już zasiłek...
Skontaktuj się z pracodawcą nr.2 i dopytaj co ma się znajdować w takim zaświadczeniu.

#5 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 09:30

Drugi pracodawca musi jeszcze mieć informacje czy w tym roku chorowałaś, ile dni, czy zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe, czy to już zasiłek...
Skontaktuj się z pracodawcą nr.2 i dopytaj co ma się znajdować w takim zaświadczeniu.

mój pracodawca jest zły na tą sytuację i mówi że mi nie wypłaci chorobowego bo mam okres karencji 30 dni

i że go żadne zaświadczenia z innych prac nie interesują bo też ich odemnie nie przyjmie, w rozmowie prosto wskazałał że on nie placi za chroboowe jesli pracownik zachoruje w 1 m-c pracy. 

dlatego postanowiłam że dzisiaj wysle mu (pracodawcy nr. 2) poleconym to zaswiadczenie o zatrudneniu/wynagrodzeniu, jak bedzie chciał coś wiecej wiedziec to sam się odezwie do mnie

#6 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 09:36

ale na jakiej zasadzie to działa?

przykład: pracownik pracował od 01/01/2020 do 30/06/2020 w firmie X - w firmie był prze 35 dni na chorobowym

w okresie od 01/08/2020 pracuje w innej firmie Y lecz od 01/09 rozchorował się, lecz nie przedstawił swiadectwa pracy firmy X pracodawcy Y

pracodawca Y musi placic chorobowe za pierwsze 33 dni?

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 09:52

Nie przedstawił świadectwa pracy, ale jeśli pracownik w firmie Y chce mieć zapłacone za chorobę to daje zaświadczenie, ponieważ ZUS już wie, że pracownik ma dwa miejsca pracy.

#8 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:40

przykład: pracownik pracował od 01/01/2020 do 30/06/2020 w firmie X - w firmie był prze 35 dni na chorobowym

w okresie od 01/08/2020 pracuje w innej firmie Y lecz od 01/09 rozchorował się, lecz nie przedstawił swiadectwa pracy firmy X pracodawcy Y

Pogililam się, zachoroa po miesiącu więc po zaświadczenie

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:43

Pogobilam się nie wiem do którego postu była odpowiedź, dwa pytania ww. Jedna odpowiedź... żądam pytanie ponownie: mój pracodawca jest zły na tą sytuację i mówi że mi nie wypłaci chorobowego bo mam okres karencji 30 dni

i że go żadne zaświadczenia z innych prac nie interesują bo też ich odemnie nie przyjmie, w rozmowie prosto wskazałał że on nie placi za chroboowe jesli pracownik zachoruje w 1 m-c pracy.

dlatego postanowiłam że dzisiaj wysle mu (pracodawcy nr. 2) poleconym to zaswiadczenie o zatrudneniu/wynagrodzeniu, jak bedzie chciał coś wiecej wiedziec to sam się odezwie do mnie

?

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:50

Rób jak uważasz.
W mojej ocenie takie zaświadczenie ma zbyt mało informacji.
Pracodawca jest w błędzie, nie masz okresu wyczekiwania w firmie Y.
Poleconym ale za potwierdzeniem odbioru.
Powiedz mu, że zainteresujesz sprawą PIP.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:52

Pogililam się, zachoroa po miesiącu więc po zaświadczenie

Drugi pracodawca nie wypłaci za 33 dni, ponieważ pracownik w roku może skorzystać tylko RAZ z tych 33.

#12 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:16

Drugi pracodawca nie wypłaci za 33 dni, ponieważ pracownik w roku może skorzystać tylko RAZ z tych 33.

Ale skąd ten drugi pracodawca ma wiedzieć że już pracownik wykorzystał 33 dni, Pracodawca nie dostał żadnych świadectw więc powinien przyjąć że pracownik nie wykorzystał limitu...

#13 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:20

Rób jak uważasz.
W mojej ocenie takie zaświadczenie ma zbyt mało informacji.
Pracodawca jest w błędzie, nie masz okresu wyczekiwania w firmie Y.
Poleconym ale za potwierdzeniem odbioru.
Powiedz mu, że zainteresujesz sprawą PIP.

w jakim pracodawca jest w błędzie, z zaświadczenia wynika że podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia chorobowe od ponad 30 dni, A zaświadczenie zostało wystawione 2 tyg temu...

W przypadku braku informacji o wykorzystanych dniach chorobowego w danym roku pracodawca mozeodmowoc wypłaty wynagrodzenia chorobowego / zasiłku chorobowego za ten tydzień choroby?

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:24

Ale skąd ten drugi pracodawca ma wiedzieć że już pracownik wykorzystał 33 dni, Pracodawca nie dostał żadnych świadectw więc powinien przyjąć że pracownik nie wykorzystał limitu...

Pracodawca "nic nie musi przyjąć", wystąpi do ZUS z zapytaniem i dowie się wszystkiego.

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:26

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu to nie jest informacja o podleganie ubezpieczeniu.
Można pracować i nie być ubezpieczonym.

#16 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:32

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu to nie jest informacja o podleganie ubezpieczeniu.
Można pracować i nie być ubezpieczonym.

Jak? Jeśli umowa o pracę jest zawarta na pełny etat A zaświadczenie to potwierdza to wiadome jest że pracownik jest ubezpieczony (podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe)...
Idąc takim tokiem myślenia pracodawca może wystawić świadectwo pracy dla pracownika który nie był ubezpieczony (pracował ale nie był ubezpieczony)...
:)

A więc wyśle zaświadczenie o zatrudnieniu będą coś chcieć więcej to sobie do ZUS wyślą zapytanie

#17 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:35

Jak? Jeśli umowa o pracę jest zawarta na pełny etat A zaświadczenie to potwierdza to wiadome jest że pracownik jest ubezpieczony (podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe)...
Idąc takim tokiem myślenia pracodawca może wystawić świadectwo pracy dla pracownika który nie był ubezpieczony (pracował ale nie był ubezpieczony)...
:)

A więc wyśle zaświadczenie o zatrudnieniu będą coś chcieć więcej to sobie do ZUS wyślą zapytanie

Zaświadczenie i świadectwo to dwie drogi z których nowy pracodawca może ustalić czy pracownikowi przysługuje chorobowe czy też nie... co za różnica

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:36

Kłamstwo kandydata na pracownika lub pracownika może wywołać różne skutki.
Jeżeli fałszywe informacje podał kandydat na pracownika, a żądanie pracodawcy mieściło się w granicach określonych prawem, to może on uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli co do zawarcia umowy jako złożonego pod wpływem błędu wywołanego przez drugą stronę (art. 84 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), z tym zastrzeżeniem, że ta fałszywa informacja musi być na tyle istotna, iż bez niej oceniający sprawę rozsądnie pracodawca nie zawarłby umowy o pracę. Tak samo należy oceniać skutki fałszywych informacji podanych przez kandydata na pracownika z własnej inicjatywy. Nadto w obu przypadkach możliwe jest wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, jako że wymóg zasadności wypowiedzenia (art. 45 § 1) nie jest ograniczony tylko do okoliczności (zdarzeń), które mają miejsce w czasie trwania stosunku pracy. Dopuszczalność rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 budzi wątpliwości, gdyż w tym przepisie jest mowa o naruszeniu obowiązków pracowniczych, a więc tylko zachowań pracownika po powstaniu stosunku pracy. Nie można jednak wykluczyć możliwości, że niesprostowanie w czasie trwania stosunku pracy kłamliwej informacji zostanie uznane za ciężkie naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4), obejmującego także lojalność wobec pracodawcy.

#19 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:38

Pracodawca "nic nie musi przyjąć", wystąpi do ZUS z zapytaniem i dowie się wszystkiego.

Stąd właśnie moje pytanie... z odpowiedzi wynikało jakoby pracownik miał nie mieć zapłacone za chorobowe ponieważ niedostaczyl pracodawcy poprzednich świadectw pracy z bieżącego roku A zachorował po upływie 30 dni pracy... Tak to zrozumiałam

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5655 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 12:39

pracuje w firmie X na umowę o pracę (pełny etat) od dłuższego czasu.

Od 01 września podjęłam dodatkowe zatrudnienie w drugiej firmie na 1/2 etatu (umowa o pracę).

od wczoraj (14/09) lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie na 7 dni na dwa NIPy (na 1 i 2 pracę)

co mam dostarczyć drugiemu pracodawcy (temu u którego pracuje od 0/09) aby mi zaplacił za chorobowe? (za okres 14/09 - 20/09) ?

zaświadczenie od pracodawcy nr. 1 ale co powinno zaleść się na takim zaświadczeniu? i ty o takie zaświadczenie mogę poprosić teraz bedąc na chorobowym? (mam zapalenie oskrzeli

Nie masz okresu wyczekiwania, bo cały czas pracujesz u pracodawcy nr 1.

Pracodawca nr 2 musi wypłacić ci chorobowe, łaski nie robi, bo ZUS robi kontrolę krzyżową i wyjdzie, że podczas choroby świadczyłaś pracę u pracodawcy nr 2.

Dla pracodawcy nr 2 dostarczasz od pracodawcy nr 1 zaświadczenie o zatrudnieniu i czy w tym roku przebywałaś na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie go nie interesuje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych