Skocz do zawartości


Zdjęcie

podatki przy sprzedaży nieruchomości po jej podziale


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 mariusz.waco

mariusz.waco

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2020 - 12:45

Witam Forumowiczów, mam prośbę w rozwiązaniu mojego problemu.

 

Na początku 2020 roku kupiliśmy z partnerką (nie jesteśmy małżeństwem), jako osoby fizyczne, dwie działki budowlane (40 arów + 13 arów, za kwoty PLN odpowiednio 318 000 + 130 000)
Notarialna przedwstępna umowa sprzedaży była zawarta w 2019 roku, natomiast ostateczny akt notarialny (jeden  akt na obie działki, z wyodrębnieniem podziału i cen jak wyżej), był podpisany w styczniu 2020.
Aktualnie jesteśmy w trakcie geodezyjnego podziału działki 40 arów na 5 działek po 8 arów. Po zakończeniu procedur geodezyjnych będziemy wnioskować o odpowiednie zmiany w księgach wieczystych.

Po podziale planujemy wystawić na sprzedać 3 działki 8-arowe, w cenie 130 000 PLN / 1 działka. Co do pozostałych po podziale 2 działek po 8 arów oraz jednej odrębnej 13 arów, to możemy założyć, że nie będziemy chcieli ich spieniężyć w najbliższej przyszłości (a przynajmniej nie do końca 2026 roku).

I tutaj pytanie  - jak wyglądałyby sprawy podatku dochodowego jeżeli taka sprzedaż doszłaby do skutku? Teoretycznie zapłaciliśmy za obie działki 448 tys , przychód po sprzedaży części to 390 tys, więc niby zarobku (zysku) by nie było, ergo nie występuje podatek dochodowy. Czy tak to działa przy sprzedaży nieruchomości po podziale?

Zależy mi tutaj na rzetelnej informacji, najlepiej podpartej jakimiś artykułami, ustawami lub chociaż interpretacjami tego zagadnienia przez Urzędy Skarbowe. 

 

Dodam jeszcze, że oboje prowadzimy działalności gospodarcze w branży niezwiązanej z nieruchomościami (ja jako działalność jednoosbowa, partnerka jak prezes spółki z o.o. oraz komandytariusz w sp.k.). Czy US może w jakichś sposób przymusić nas do zaliczenia transakcji sprzedaży pod kątem prowadzonej działalności i np. nałożyć obowiązek odprowadzenia VAT?

 

Z góry dziękuje za podjęcie tematu.

MW

 #2 M. Kaczmarek doradca podat

M. Kaczmarek doradca podat

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 09:01

Szanowny Panie,

 

na takie pytanie nie da się odpowiedzieć szybko i jednoznacznie, a jednocześnie rzetelnie. Podał Pan sporo istotnych faktów, ale jednak nie wszystkie. Ponadto, kwestie podatkowe nie ograniczają się do PIT; równie istotny jest VAT (względnie PCC). Zwykle w podobnych sprawach zalecane jest zdobycie interpretacji indywidualnej, gdyż granica pomiędzy sprzedażą prywatną a firmową nieruchomości (w okolicznościach podobnych do powyższych) jest płynna i dyskusyjna, a skutki takiej lub odmiennej interpretacji - bardzo wymierne finansowo. 

 

Pozdrawiam

Doradca Podatkowy Mateusz Kaczmarek.

dmpk.ipad@outlook.com#3 Guest_Zbigniew

Guest_Zbigniew
 • Goście

Napisano 21 wrzesień 2020 - 22:28

Wszelkie sprawy związane z kwestiami podatkowymi konsultuję z moim doradcą podatkowym panem Jarosławem Konopką. Polecam jego usługi, to wybitny specjalista z profesjonalnym podejściem do każdej sprawy.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy