Skocz do zawartości

praca w gospodarstwie

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2020 - 06:36

Witam. 

mam dwie pracownice, które pracowały w gospodarstwie. Jedna pracowała u męża opłacała składki KRUS, druga zaś miała gospodarstwo na siebie? Czy taka pracę dolicza się do lat pracy i jakie dokumenty musza przedłożyć ? 

#2 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2020 - 07:06

Witam.

Zgodnie z  Ustawą z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy powinna przedstawić zaświadczenie z urzędu gminy, ponadto muszą spełniać warunki określone w ustawie. Jeśli urząd gminy napisze, że nie mają takich danych, to powinny mieć spisane zeznania dwóch świadków, którzy tą pracę potwierdzają. Trzeba udowodnić przed pracodawcą ten fakt. Ja dołączyłam oprócz pisma z urzędu gminy o nieposiadaniu danych, zaświadczenie o zameldowaniu pod adresem, gdzie było gospodarstwo, zaświadczenie z geodezji o istnieniu gospodarstwa w tym okresie, zeznania świadków spisane przed pracodawcą, gdyż urząd gminy odmówił mi tej czynności, można jeszcze to zrobić u notariusza. Jeśli pracodawca nie ma wewnętrznych regulacji o nieuznawaniu tego okresu do pracowniczego stażu pracy to powinien go uznać.

Wydaje mi się, że w tej sytuacji potrzebne jest też zaświadczenie z krus o opłacaniu składek.

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych