Skocz do zawartości


Wezwanie do pracy w czasie urlopu

Urlop

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2020 - 07:36

Witam.

Jestem pracownikiem korpusu służby cywilnej. Urlop miałem od 24 lipca do 14 sierpnia. Dnia 03.08 zostałem wezwany do pracy w czasie urlopu na około 2 godziny. Tego samego dnia byłem ponownie w pracy na około 30 min. Dnia 05.08 zostałem ponownie wezwany do pracy na około 2 godziny. Chciałbym się dowiedzieć czy w związku z przerywaniem urlopu należy mi się dzień wolny za te godziny czy mam odebrać godzinę za godzinę. A może  dla pracowników służby cywilnej są jakieś inne przepisy określające przerywanie urlopu?.Dziękuje z góry za odpowiedź.



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20904 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 sierpień 2020 - 10:36

Odwołanie, czy raczej wezwanie w tym wypadku, jest możliwe, w sytuacji gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki:

1)obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu,
2)dla prawidłowego przebiegu pracy konieczna jest obecność pracownika ze względu na jego uprawnienia, kwalifikacje lub zajmowane stanowisko (art. 167 § 1 Kodeksu pracy).

Nie ma innego traktowania pracowników, czy urzędników SC.
Swoją drogą jako pracownik SC powinieneś znać przepisy, które ciebie dotyczą :)

#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20904 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 sierpień 2020 - 10:37

Do odebrania masz 1:1 albo wynagrodzenie za 4 godziny i 30 minut

#4 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2020 - 14:22

Czyli mogą mnie wzywać do pracy codziennie np. na 2 godziny. odbierać mogę 1:1. A co z nieprzerwanym 14 dniowym odpoczynkiem. Które przepisy mówią o tym ze mam do odebrania 1:1?

 



#5 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 979 postów

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:43

A jakim cudem Cie wzywają ?  Przyjeżdżają po Ciebie ? Skąd wiedzą gdzie jesteś ?

Siedzisz w domu i odbierasz tel. od przełażonego ?



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20904 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 sierpień 2020 - 19:19

Czyli mogą mnie wzywać do pracy codziennie np. na 2 godziny. odbierać mogę 1:1. A co z nieprzerwanym 14 dniowym odpoczynkiem. Które przepisy mówią o tym ze mam do odebrania 1:1?

Tak, mogą cię wezwać jeśli są spełnione dwa warunki powyżej.
Jak ci to nie pasuje, poskarż się PIP

#7 mmiikkuuss

mmiikkuuss

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 sierpień 2020 - 16:58

A jakim cudem Cie wzywają ?  Przyjeżdżają po Ciebie ? Skąd wiedzą gdzie jesteś ?

Siedzisz w domu i odbierasz tel. od przełażonego ?

1. Zazwyczaj telefonicznie.

2. Tak zdarza się przyjeżdżają po mnie jak nie odbieram .

3. Mówię w którym tygodniu będę na miejscu czyli w miejscu zamieszkania.

4. Tak siedzę w domu i odbieram telefon od przełożonego.

 

 

Tak, mogą cię wezwać jeśli są spełnione dwa warunki powyżej.
Jak ci to nie pasuje, poskarż się PIP

O spełniony warunkach wiem i z tymi warunkami nie będę z przełożonym dyskutował.

Pewnie kiedyś się poskarżę do PIP.

 

Jednak teraz chciałbym się dowiedzieć skąd wzięłaś takie informację że, do odebrania mam godzinę za godzinę?.

 

Cytaty z róznych portali:

 

Czy jeśli pracownik zostanie odwołany z urlopu na kilka godzin jednego dnia, należy mu się dodatkowo cały jeden dzień urlopu, czy tylko te kilka godzin, na które musiał przyjść do pracy? Czy jest jakaś podstawa prawna, która to reguluje?
Zgodnie z art. 152 i nast. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) wymiar urlopu liczy się w dniach. Powoduje to, że w przypadku odwołania z urlopu pracodawca jest zobowiązany do oddania pracownikowi dnia urlopu, nawet jeżeli na skutek odwołania pracownik świadczył pracę tylko przez część dnia.
Urlop wypoczynkowy - jak sama nazwa wskazuje - ma być przeznaczony na wypoczynek. Trudno jest uznać, iż pracownik wypoczywał w sytuacji świadczenia pracy, nawet jeżeli zajęło mu to mniej niż obowiązujący go czas pracy. Tym samym pracodawca winien oddać pracownikowi cały dzień urlopowy.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl...en-,263202.html

 

Zasadą jest bowiem, że urlopu udziela się na cały dzień roboczy, a tylko wyjątkowo w godzinach, gdy część wypoczynku pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym ma być udzielony urlop (wynika to z art. 1542 par. 4 k.p.). Analogicznie odwołanie z wypoczynku nie może odnosić się tylko do części dnia roboczego. Jeśli zatem zatrudniający wezwał podwładnego do pracy w dniu jego urlopu, to temu ostatniemu należy „oddać” pełny dzień niezależnie od tego, czy zgodnie z żądaniem pracodawcy wykonywał pracę przez całą dniówkę czy tylko przez jej część.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Urlop

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych