Skocz do zawartości


Faktura WNT


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2020 - 11:28

Dostałam dziwną fakturę za telefon kupiony na allegro. W prawym górnym rogu są dane firmy z Rumunii (nie jest wpisane, że jest to sprzedawca), poniżej dostawca: firma z Wielkiej Brytanii.Obie firmy bez wpisanego nr VAT. Miejsce wystawienia Londyn. Cała faktura jest po polsku i jest wystawiona w złotówkach z 0% vatem.

Na allegro mają taką informację: "Na życzenie wystawiamy faktury EU 0% poprzez naszą rumuńską firmę. Wystawiamy faktury w języku polskim."

Czy jest to poprawna faktura? Nie wiem skąd przyjechała paczka, bo szef nie spojrzał na etykietę.

 

 #2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 07 sierpień 2020 - 10:38

Witam,

31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Natomiast już od 1 lutego 2020 roku zaczęła obowiązywać umowa o wystąpieniu i związany z nią okres przejściowy w relacjach Unia Europejska–Wielka Brytania.
Wprowadzony w wyniku wspomnianej umowy okres przejściowy przewiduje, że relacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią utrzymane zostaną na dotychczasowych warunkach. To oznacza, że Zjednoczone Królestwo, mimo że opuściło UE, do końca 2020 roku będzie traktowane jako państwo członkowskie.

Aby potraktować transakcje zakupu towaru jako WNT, musi Pani mieć dowody, że doszło do przemieszczenia towaru pomiędzy państwami członkowskimi. Jeśli nie doszło do przemieszczenia towaru, to nie można potraktować transakcji jako WNT.

W opisanym przypadku transakcję rozlicza polski nabywca towarów.Sprzedawca towarów powinien wystawić fakturę bez podatku. Podatnik powinien opodatkować zakup i wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 32 obrót, a w poz. 33 - podatek należny. Podatek ten staje się podatkiem naliczonym, który również wykazujemy w deklaracji, gdy zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Transakcji tej nie wykazujemy w deklaracji VAT-UE.
Ponadto transakcję tę powinno się wykazać w poz. 45 „wartość netto” i w poz. 46 „podatek naliczony”.

Transakcja ta podlega również wykazaniu w JPK_VAT w poz. K_32 i K_33 oraz K_45 i K_46. Po stronie zarówno podatku należnego, jak i podatku naliczonego należy wykazać dane brytyjskiego kontrahenta.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych