Skocz do zawartości

Problemy z Z-3, były pracodawca nie widzi L4

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Damon

Guest_Damon
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2020 - 22:46

Witam wszystkich. Od razu przejdę do sedna.

Jestem na zwolnieniu od 7 lipca. Zostałem zwolniony 4 lipca. 16 lipca pojechałem do zusu, dałem zwolnienie ZLA (W formie papierowej) od lekarza, wypełniłem druk z-10 i zas-53. Założyli mi również profil, by lekarz mógł wystawiać e-ZLA. 

17 lipca zadzwoniłem do byłego pracodawcy i poprosiłem o dokument Z-3. 

No i tutaj zaczynają się schody.

Twierdzą, że nie widzą mojego zwolnienia w systemie, więc nie mogą wystawić dokumentu z-3...

Dwa dni po tym pojechałem ponownie do ZUS'u i usłyszałem, że były pracodawca nie ma możliwości podglądu moich L4, bo nie jestem już jego pracownikiem i on po prostu wypełnia Z-3 i je odsyła do nich. 

Dzwoniłem dzień później do kadrowej i powiedziała, że potrzebują widzieć w systemie moje L4, inaczej nie wystawią tego dokumentu. Zadzwoniłem po chwili do mojej dawnej przełożonej i powiedziała, że już mieli takie sytuacje i zawsze musieli widzieć w systemie L4, by móc wysłać Z-3... 

No to jak w końcu to jest? ZUS kłamie, czy była firma nie ma o tym pojęcia?

PS. Wysłałem dzisiaj skan mojego pierwszego zwolnienia (Obecnie jestem już na drugim; e-ZLA) do kadrowej, ale chciałbym - w razie czego - dowiedzieć się, o co tu chodzi. Moja sytuacja finansowa jest trochę napięta..

Dziękuję z góry za pomoc.

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3678 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 31 lipiec 2020 - 08:38

Witam wszystkich. Od razu przejdę do sedna.

Jestem na zwolnieniu od 7 lipca. Zostałem zwolniony 4 lipca. 16 lipca pojechałem do zusu, dałem zwolnienie ZLA (W formie papierowej) od lekarza, wypełniłem druk z-10 i zas-53. Założyli mi również profil, by lekarz mógł wystawiać e-ZLA. 

17 lipca zadzwoniłem do byłego pracodawcy i poprosiłem o dokument Z-3. 

No i tutaj zaczynają się schody.

Twierdzą, że nie widzą mojego zwolnienia w systemie, więc nie mogą wystawić dokumentu z-3...

Dwa dni po tym pojechałem ponownie do ZUS'u i usłyszałem, że były pracodawca nie ma możliwości podglądu moich L4, bo nie jestem już jego pracownikiem i on po prostu wypełnia Z-3 i je odsyła do nich. 

Dzwoniłem dzień później do kadrowej i powiedziała, że potrzebują widzieć w systemie moje L4, inaczej nie wystawią tego dokumentu. Zadzwoniłem po chwili do mojej dawnej przełożonej i powiedziała, że już mieli takie sytuacje i zawsze musieli widzieć w systemie L4, by móc wysłać Z-3... 

No to jak w końcu to jest? ZUS kłamie, czy była firma nie ma o tym pojęcia?

PS. Wysłałem dzisiaj skan mojego pierwszego zwolnienia (Obecnie jestem już na drugim; e-ZLA) do kadrowej, ale chciałbym - w razie czego - dowiedzieć się, o co tu chodzi. Moja sytuacja finansowa jest trochę napięta..

Dziękuję z góry za pomoc.

Oczywiście ,że ZUS ma rację,a firma nie ma o tym pojęcia.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5642 postów

Napisano 31 lipiec 2020 - 09:04

ZUS ma rację.

Kadrowa powinna wiedzieć, że po ustaniu zatrudnienia nie ma możliwości, aby pracodawca widział zwolnienie byłego pracownika (chyba, że on nie poinformuje lekarza, że jest rozwiązana umowa). Takie to trudne do zrozumienia? Do końca życia chcą śledzić każde twoje zwolnienie po ustaniu zatrudnienia ;)?

Zwróć się pismem do pracodawcy o Z-3.

Oczywiście zrobi to z urzędu ZUS, ale najpierw musi być uzbierane 30 dni zwolnienia, potem pracownik ZUS musi napisać pismo, wysłać, pracodawca odebrać, wypełnić druk, odesłać, a to schodzi.

#4 Guest_Damon

Guest_Damon
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2020 - 10:38

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

No i właśnie to jest patowa sytuacja, ponieważ przekazywałem im to, co usłyszałem w ZUS, a oni nadal swoje. Oni od dwóch tygodni wiedzą, że mają wysłać Z-3. Ale potrzebują mojego L4 i kropka... wysłałem wczoraj skan ZLA, zobaczymy...

Ostatni post Doroty zabrzmiał tak, jakbym musiał być wpierw na zwolnieniu 30 dni, by oni mieli taką możliwość. Źle zrozumiałem? 

Lekarza informowałem, że chodzi o zwolnienie po ustaniu zatrudnienia. Myślę, że wina nie leży po mojej stronie.

Czy prośby o wysłanie tego druku to jedyne, co mogę zrobić?

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5642 postów

Napisano 31 lipiec 2020 - 15:03

Zachorowałeś po ustaniu zatrudnienia i aby otrzymać zasiłek, zwolnienie lub zwolnienia muszą trwać co najmniej 30 dni bez przerwy.

Gdybyś zachorował jeszcze w trakcie zatrudnienia, choćby w ostatnim dniu, płacone byś miał nawet za krótkotrwałe zwolnienie.

#6 Guest_Damon

Guest_Damon
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2020 - 15:50

To jest dla jasne. Chodziło o to, że odebrałem to tak, jakby oni mogli złożyć z-3 dopiero po tych 30 dniach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych