Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowa działalność a podatnik VAT


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rafik

Rafik

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 lipiec 2020 - 18:57

Mam takie pytanie - założyłem działalność gospodarczą, gdzie przeważającą działalnością będzie obsługa i działalność portali internetowych (kody PKD 63.12.Z; 62.01.Z oraz 63.11.Z). Czy mam obowiązek rejestrować się jako czynny podatnik VAT - tzn. czy muszę być VATowcem? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 



#2 Dorota Ł

Dorota Ł

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 30 lipiec 2020 - 19:12

Nie musi się Pan rejestrować jako Vatowiec jeśli:

  • wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła kwotę 200 tys. zł, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku -  limit wielkości sprzedaży pozwalający na zwolnienie z VAT należy obliczyć proporcjonalnie do liczby miesięcy, jakie pozostały do zakończenia danego roku kalendarzowego. Limit oblicza się następująco:
    • pomnożyć liczbę dni od rozpoczęcia sprzedaży do końca roku przez obowiązujący limit VAT (200 000)
    • podzielić otrzymaną liczbę przez liczbę dni w danym roku.
  • nie prowadzi Pan działalności podlegającej obowiązkowo ovatowaniu (niezależnie od wielkości sprzedaży). Uważam, że Pańska działalność nie wchodzi w zakres obowiązkowej rejestracji czynnika podatnika VAT.


#3 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 04 sierpień 2020 - 11:02

Witam,

może Pan skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT do kwoty 200.000 zł.
Artykuły, które Pan chce sprzedawać nie są zawarte m.in.w załączniku nr 12, wykluczającym z zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Powyższy limit zawarty w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT mówi:"Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku".

W przypadku nowych podmiotów w pierwszym roku działania limit zwolnienia podmiotowego VAT obliczany jest proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności, na co wskazuje art. 113 ust. 9 ustawy o VAT:"Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1".

Formę opodatkowania, jaką może Pan przyjąć, to Pkpir.

Jako nowy przedsiębiorca zwolniony z VAT z mocy prawa, nie musi Pan składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy o swoim wyborze.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Księgowość Kraków - https://ksiegowa-krakow.pl  // Account Trees - Justyna Mąkosa


#4 golapi

golapi

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 26 sierpień 2020 - 13:14

Mam takie pytanie - założyłem działalność gospodarczą, gdzie przeważającą działalnością będzie obsługa i działalność portali internetowych (kody PKD 63.12.Z; 62.01.Z oraz 63.11.Z). Czy mam obowiązek rejestrować się jako czynny podatnik VAT - tzn. czy muszę być VATowcem? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

A jaką formę rozliczenia DG wybrałeś? Pytam z ciekawości, bo ja jestem zachwycona programem Mała Księgowość z Pakietu Przedsiębiorcy i dlatego śmiało mogę Tobie polecić, jeżeli jeszcze nic nie wybrałeś ;) tutaj możesz pobrać za darmo... https://www.pakietpr...mala-ksiegowosc





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych