Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Obowiązkowy urlop 2tygodniowy

urlop wypoczynkowy urlop

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 WojtekRH

WojtekRH

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 lipiec 2020 - 16:59

Witam,

 

W firmie, w której pracuje, HR od zawsze każe wysyłać pracowników na 2 tygodniowy urlop bez możliwości rozbicia go na pojedyncze dni - usprawiedliwiają się karami, jakie rzekomo PIP może nałożyć na firmę w przypadku kontroli i wykrycia tego, że pracownik nie był na 14 dniowym urlopie.

 

Co w sytuacji, w której pracownik nie chce iść na długi urlop w roku bieżącym? Czy pracodawca może go do tego zmusić? Nigdzie nie znalazłem takich przepisów - wszędzie jest informacja, że pracownik "powinien" a nie "musi". 

 

Czy zwykłe oświadczenie w stylu "Dobrowolnie zrzekam się nieprzerwanego urlopu... itp itd" wystarczy aby w razie kontroli uniknąć kar finansowych?

 

Pozdrawiam,

Wojtek

 #2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 992 postów

Napisano 14 lipiec 2020 - 18:03

 

Art. 161. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
 

Art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

 

Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167.2.

 

§ 1.1. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

§ 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

§ 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika - ojca wychowującego dziecko lub pracownika - innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

 

Do bieżącego zmusić nie może , chyba ,z tworzy plany

Oświadczenia nie wchodzą w rachubę :)

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop wypoczynkowy, urlop

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych