Skocz do zawartości

Ulga podatkowa dla młodych miesiąc przed ukończeniem 26 roku życia

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2020 - 14:20

"Witam, mam pytanie odnośnie wypłaty za miesiąc czerwiec. Dostałem 1929,12 zł a za miesiąc maj 2050,12 zł. Do 14 lipca 2020 roku nie mam jeszcze ukończonych 26 lat, a więc miesiąc czerwiec powinien być jeszcze miesiącem gdzie nie płacę pełnego podatku."

Na tę sytuację kadrowa z mojej firmy odpowiedziała mi tak:

"Wypłata wynagrodzenia przesunięta jest za czerwiec na miesiąc następny (czyli 10-go następnego dnia miesiąca).

Wynagrodzenie to stanowi przychód podatkowy miesiąca lipca w związku z tym podatek musi być już naliczony.

W sytuacji gdyby wypłata była w tym samym miesiącu czyli na koniec czerwca ulga podatkowa byłaby zastosowana."

Czy dobrze uważam, że podatek nie powinien być jeszcze naliczony skoro wypłata była za przepracowany miesiąc czerwiec, a dopiero 14 lipca kończę 26 lat? Wypłatę dostałem 9 lipca. Wydaje mi się to absurdalne, że moja kadrowa uważa, że przychód podatkowy nastąpił w lipcu, skoro pieniądze zarobione były w miesiącu czerwcu.

Za przykład można podać to, że gdybym pracował powiedzmy TYLKO JEDEN miesiąc powiedzmy w kwietniu to według tego co mówi to powinienem rozliczać się jak za miesiąc maj, a to przecież nielogiczne.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 lipiec 2020 - 20:42

Tylko ci się wydaje, że to jest absurdalne, ale zgodnie z przepisami ustawy o pdof pracownik ma przychód w miesiącu otrzymania  wynagrodzenia. A nie w miesiącu, za który to wynagrodzenie jest należne.

#3 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2020 - 07:40

Skoro wynagrodzenie było wypłacone 9-go lipca, a urodziny są dopiero 14 lipca to podatek nie powinien być jeszcze pobrany.

Rozpoczęcie pobierania podatku powinno nastąpić dopiero po ukończeniu 26 lat.

#4 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2020 - 08:28

Hej, nie chcę zakładać nowego wątku dlatego pytam tutaj.

Pracownik zatrudniony pd 1.07.2020 (24 lata). Czy pracownik pomimo ulgi powinien mi złożyć PIT2 nawypadek jakby chorował cały miesiąc i od podatku za chorobowe trzeba by było naliczyć ulgę??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych