Skocz do zawartości

Zdjęcie

Składka zdrowotna

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tommx

Tommx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 11 lipiec 2020 - 15:52

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza i pracuje na umowę o prace.

Pracodawca opłaca za mnie wszystkie składki + ja opłacam ubezpieczenie zdrowotne.

Czy podwójnie opłacana składka ubezpieczenia będzie zwrócona? Bo z tego co się dowiedziałem to tak - tylko czy trzeba było to gdzieś zaznaczyć w którymś w pitów?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:06

A dlaczego miałaby być zwrócona ? Gdzie się tak dowiedziałeś ?

Po zakończeniu roku robisz zeznanie PIT i wykazujesz w nim swoje dochody i zapłacone składki. I niekoniecznie wyjdzie ci, że masz coś do zwrotu z US

#3 Tommx

Tommx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:16

Wychodzi na to że ta sama składka zdrowotna jest odpłacana dwa razy - opłacam ją ja i pracodawca.

Można to w jakiś sposób sprawdzić czy jest coś do zwrotu lub do opłaty?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2020 - 17:44

Ale to nie pracodawca ją płaci, tylko pracownik, czyli ty, bo masz ją pobraną z wynagrodzenia. Pracodawca jest tylko płatnikiem, czyli rozlicza pobrane składki i przelewa je do ZUS

Mając drugie źródło przychodów, czyli dg, musisz w tym przypadku opłacać tylko składki zdrowotne, to wynika z przepisów.

Gdybyś z etatu miał mniej niż płaca minimalna, to z dg jeszcze i składki społeczne musiałbyś płacić. 

Co teraz chcesz sprawdzić - przecież wszystko wyjdzie w zeznaniu PIT, już wyżej o tym napisałam.

#5 Guest_Rafau

Guest_Rafau
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2020 - 08:38

Witajcie, a co w przypadku, gdy nie osiąga się dochodu? Mimo zerowego dochodu muszę opłacić składkę zdrowotną?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2020 - 09:13

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą to składki są obowiązkowe niezależnie od osiąganego dochodu. Na początku można sobie wybrać w jakiej wysokości chce się opłacać składki ZUS (preferencyjne) ale one obowiązują tylko przez określony czas.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych