Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516510 postów

Napisano 08 lipiec 2020 - 13:23

Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek za kwiecień i maj. Tak stanowi Tarcza antykryzysowa. Można było wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty, a następnie w pełni skorzystać z umorzenia składek. Aktualnie tylko niektórzy ubezpieczeni mogą jeszcze złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do 10 lipca 2020 r.

Powrót do artykułu: Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2020 - 13:23

Nieprawda. Pani Rzecznik pięknie powiedziała, że ZUS szeroko informował o nadpłatach na koncie, bo tak właśnie powinno być. Natomiast ja właśnie dowiedziałem się o tym, że mam nadpłatę spowodowaną zwykłą pomyłką w robieniu przelewu internetowego wykonanego podwójnie (tutaj też pytanie dlaczego na płatności do ZUS nie ma potwierdzenia smsem? Czy to kwestia ustawień czy właśnie możliwość do tego typu pomyłek?). Dlaczego skoro jest nadpłata i nie wnioskujemy o jej zwrot a nadpłata będzie wykorzystana na bieżące płatności to ZUS nie informuje, że w następnym miesiącu trzeba przelać mniej? I przez pół roku nadpłata sobie jest. I takim to sposobem jestem stratny.

#3 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2020 - 16:15

Art.24 ust.6b Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład zawiadamia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które zgodnie z ust. 6a mogą być zwrócone, chyba że nie przekraczają wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Ciekawe czy płatnicy którzy mieli nadpłate na koncie i nadpłata została im zaliczona na kwiecień lub maj i nie zostali z tego powodu zwolnieni z opłacania składek, bo zwolnienie za kwiecień-maj jest tylko ze składek nie opłaconych, to czy tacy płatnicy mogą podnieść zarzut, że nie zostali poinformowanie przez ZUS o nadpłacie i jednak wystąpić z wnioskiem o zwrot pomimo tego, że termin płatności za kwiecień i maj upłynął.

#4 Guest_kjj

Guest_kjj
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2020 - 12:10

Ale co to zaczy "niepłacona składka"? Jeżeli ktoś ma nadpłatę i składa wniosek o zwolnienie z opłacania składek, wyrażając tym samym wolę nieopłacenia składek i jednocześnie nie wnosząc opłat w terminach przewidzianych dla tych składek, to w takiej sytuacji te składki stają się przecież nieopłacone mimo posiadania nadpłaty.

//

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych