Skocz do zawartości

Naliczenie wynagrodzenia za L4

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2020 - 15:05

Witam,

potrzebuję Państwa pomocy, nie potrafię w internecie znaleźć podobnego przypadku do mojego więc postanowiłam się poradzić tutaj.

Rzecz tyczy się firmy w której pracowałam od 2017 do połowy lipca 2019 na umowie o pracę, następnie od lipca do września na umowie zlecenia. W tym czasie wypłacane mi były podstawy + premie uznaniowe. Miałam kilka miesięcy przerwy w zatrudnieniu. Ponownie podjęłam się pracy w tej samej firmie, na wyższym stanowisku w lutym 2020. Z końcem marca dostałam wypowiedzenie (z powodu koronawirusa), które zakończyło się z ostatnim dniem czerwca. W terminie tym nie były wypłacane mi żadne premie. Od maja pozostaje na zwolnieniu lekarskim. 

Czy pracodawca obliczając moją wypłatę powinien liczyć mi 80% od podstawy jaką mam na umowie zawartej od lutego 2020, czy wyliczyć średnie wynagrodzenie za ostatnie 12 miesięcy i wypłacić mi 80% tej kwoty?

Z góry dziekuję za pomoc,

Marta

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20418 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 lipiec 2020 - 15:51

Podstawą jest tylko wynagrodzenie od lutego 2020

#3 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2020 - 22:48

Witam Państwa, 

pozostając w temacie wątku proszę o wypowiedzenie się w innym przykładzie:

W firmie jestem zatrudniona  na podstawie umowy o pracę od maja 2017 r

od 1.01.2018 zostało mi zwiększone wynagrodzenie aneksem do obowiązującej umowy,

kolejny aneks zwiększający wynagrodzenie podpisałam od dnia 1.01.2020. Cały czas jest to stała wysokośc wynagrodzenia. 

od 7 maja 2020 przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży - od 23 tyg. ciąży.

Pracodawca wypłacił mi dużo niższą zasiłek chorobowy na miesiąc maj tłumacząc się, że do podstawy obliczenia zasiłku chorobowego  zaczął liczyć od października 2019 ponieważ w lutym 2020 byłam 4 dni na l4 i w styczniu 2020 miałam 2 dni opieki nad dzieckiem. Usłyszałam, że muszę mieć pełne trzy miesiące wstecz bez korzystania z zasiłków chorobowych i dlatego średnia 12-miesięczną liczą wstecz od października 2019. 

Jak powinna być obliczona wysokość zasiłku chorobowego w moim przypadku?

Dla mniej jasne jest że jest to suma wynagrodzeń od IV.2019 - IV.2020 podzielona przez 12 miesięcy.  

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20418 postów

Napisano 07 lipiec 2020 - 06:51

Pracodawca ma rację.
Liczy prawidłowo.

#5 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2020 - 07:02

Pracodawca ma rację.
Liczy prawidłowo.

a co jeśli przez cały okres zatrudnienia raz na kwartał, korzystałabym z opieki nad dzieckiem? 

Gdzie mogę znaleźć podstawę prawną takiego sposobu obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego

#6 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2020 - 07:37

a co jeśli przez cały okres zatrudnienia raz na kwartał, korzystałabym z opieki nad dzieckiem? 

Gdzie mogę znaleźć podstawę prawną takiego sposobu obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego

W przepisach?

Zawsze muszą być przepracowane 3 miesiące od poprzedniego L4 żeby przeliczyć podstawę na nowo.

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5644 postów

Napisano 07 lipiec 2020 - 08:11

Art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20418 postów

Napisano 08 lipiec 2020 - 09:09

Opieka nic nie zmienia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych