Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypłata zasiłku chorobowego w firmie 10 osobowej, pracownikowi nie posiadającemu konta

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 sz3kla

sz3kla

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 czerwiec 2020 - 14:50

Witam,

Zwracam się do Państwa z prośbą o rozjaśnienie tematu zasiłku chorobowego.

Jestem pracownikiem fizycznym w firmie zatrudniającej mniej niż 20 osób, pracuję na pełen etat. Pracuję tam niespełna dwa lata. 

Od początku pracy w tym zakładzie pobieram wynagrodzenie do rąk własnych, ponieważ nie posiadam konta (jest to podyktowane faktem, że spłacam komornika).

7 czerwca br. straciłem palca. 8 czerwca wystawiono mi L4 na miesiąc, czyli do 7 lipca. L4 tego samego dnia dostarczyłem pracodawcy w formie papierowej.

Niestety rana nie wygląda za dobrze, połowa jeszcze się nie zrosła, więc podejrzewam że zwolnienie się wydłuży, gdyż póki co jest za wcześnie nawet na zdjęcie szwów, a tym bardziej na powrót do pracy (praca fizyczna, magazynowa, dźwiganie produktów 25 - 50 kg).

Jak wobec tego wyglądać będzie pobieranie wynagrodzenia?

Do 33 dni płaci pracodawca. Ale czy mówimy o 33 dniach ciągłego zwolnienia chorobowego z jednej przyczyny (ucięty palec)? Czy na te 33 dni składają się wszystkie zwolnienia chorobowe z tego roku? Pytam gdyż miałem w tym roku już chorobowe z powodu zapalenia zatok w lutym.

Powyżej 33 dnia świadczenia płaci Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. A zatem jeśli moje chorobowe się wydłuży, to po wypłatę zgłosić się mam do pracodawcy czy do ZUSu?

Przypomnę że zakład zatrudnia mniej niż 20 osób a ja nie posiadam konta bankowego, ponadto jestem związany z komornikiem i zakładem windykacyjnym umową która obliguje mnie do spłacania zobowiązań w terminie.

Dlatego sen z powiek spędza mi wizja walki w ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, gdyby moja niezdolność do pracy się wydłużyła.

Czy jest szansa, abym mógł pobierać wynagrodzenie w zakładzie pracy,w terminie, bez względu na długość zwolnienia chorobowego?

Będę Państwu bardzo wdzięczny za pomoc!

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 czerwiec 2020 - 17:01

Jeśli nie pracujesz, umowa się zakończyła, wypadkowe wypłaca ZUS.

#3 sz3kla

sz3kla

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 czerwiec 2020 - 18:35

Pani Zosiu, ja ani słowem nie wspomniałem, że umowa się zakończyła.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:22

Jeśli to był wypadek w trakcie pracy to powinien być sporządzony protokół przez osobę prowadzącą w firmie sprawy bhp. I wtedy od pierwszego dnia masz prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego.

A taki zasiłek wypłaca ZUS, bo jest mały pracodawca.

I w tym przypadku nie ma możliwości aby to pracodawca wypłacał w imieniu ZUS. Skoro nie masz konta, to zasiłek będzie wypłacany przekazem pocztowym na adres domowy.  

#5 sz3kla

sz3kla

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:40

Dziękuję koleżanko za rzeczową wypowiedź! 

Wypadek miał miejsce POZA zakładem pracy, gdyż 7 czerwca to niedziela (o czym zapomniałem wspomnieć).

Jak wobec tego mogłoby to wyglądać?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2020 - 20:03

Już ci napisałam na innym forum.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 czerwiec 2020 - 05:49

Pani Zosiu, ja ani słowem nie wspomniałem, że umowa się zakończyła.

Ok, przepraszam, źle przeczytałam.
Ale nie zmienia to odpowiedzi, że wypłaca ZUS.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy