Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dodatek solidarnościowy - pytania i odpowiedzi

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672190 postów

Napisano 22 czerwiec 2020 - 16:15

Czy wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć osobiście w ZUS? Ile czeka się na wypłatę świadczenia? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na pytania dotyczące zasad przyznawania dodatku solidarnościowego.

Powrót do artykułu: Dodatek solidarnościowy - pytania i odpowiedzi

#2 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2020 - 16:15

9 czerwca otrzymałam zasiłek dla bezrobotnych za 11 dni maja 2020. Czy mam tę kwotę wpisać we wniosku EDS w części III, czy wpisać zero ponieważ zasiłek za miesiąc czerwiec zostanie wypłacony dopiero 9 lipca. Wniosek EDS złożyłam 22.06.2020 r.

#3 Guest_Lucas

Guest_Lucas
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2020 - 16:08

Witam Co z dodatkiem solidarnościowym jeśli umowę rozwiązałem za porozumieniem stron (Rozwiązałem umowę w ten sposób gdyż nie chciałem narażać się na zarażenie pracując przez kolejne 2 tygodnie na wypowiedzeniu). Dodatkowo w dniu rozwiązania umowy otrzymałem od pracodawcy telefon z informacją że zamyka firmę przez to że od 15 Marca nie ma klientów. (Rozwiązanie umowy wyszło ze strony pracodawcy).

#4 Guest_Lucas

Guest_Lucas
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2020 - 16:09

Co z dodatkiem solidarnościowym jeśli umowę rozwiązałem za porozumieniem stron (Rozwiązałem umowę w ten sposób gdyż nie chciałem narażać się na zarażenie pracując przez kolejne 2 tygodnie na wypowiedzeniu). Dodatkowo w dniu rozwiązania umowy otrzymałem od pracodawcy telefon z informacją że zamyka firmę przez to że od 15 Marca nie ma klientów. (Rozwiązanie umowy wyszło ze strony pracodawcy).

#5 Guest_M.Z.

Guest_M.Z.
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 01:04

Wynika z tego,że z tą ustawą jest podobnie jak z ustawą o mediach dawno temu,gdy zamieniono litery i sens ustawy się zmienił. Teraz wszystko oparto na art.4 ust.3 interpretując określenie pobranie zasiłku w m-cu złożenia wniosku jako termin wypłacenia. Zapewne ktoś wykombinował,że taki niejasny zapis da możliwości różnej interpretacji. Ot,po prostu zamienimy ZA MIESIĄC na W MIESIĄCU i zmienimy sens ust. Jest to ordynarny kant. Zasiłek jest za miesiąc wcześniejszy a wypłata w/g art. o zasiłkach podaje taki system wypłat.Prawo do zasiłku nabyło się za m-c poprzedni.Na przelewie jest konkretny okres za jaki on jest. Pominięto art.4 ust.4 który zasiłkiem nienależnym określa taki,który jest za ten sam okres.Zatem zasiłek,który jest np.za maj(wypłacony w czerwcu) i dodatek za czerwiec nie są za ten sam okres. Co najważniejsze art.5 ust.4 wyraźnie określa co się podaje w oświadczeniu o pobranym zasiłku.To nie zasiłek pobrany w miesiącu składania wniosku a ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek. To już wyraźnie wskazuje jak powinno się wypłacać dodatki. ZUS opierając się tylko na wygodnej dla siebie interpretacji art.4 ust.3 stworzył wniosek,w którym w części III jest pytanie czy pobrało się zasiłek W MIESIĄCU składania wniosku.Jest to sprzeczne z art.5 ust.4 który mówi właśnie czego dotyczy oświadczenie. Przy takiej konstrukcji dochodzi do absurdów,ponieważ dwie osoby które składają wnioski o dodatek w czerwcu i obu należy się zasiłek za czerwiec ponieważ są zarejestrowani jako bezrobotni,obie informują Urząd Pracy o przyznanym dodatku,obu nie zostanie wypłacony za czerwiec ale TU WAŻNE-osoba,która dostała zasiłek za maj zostanie go POZBAWIONA,ponieważ taką kwotę odliczą od dodatku.W efekcie zostanie "ukarana" za to,że m-c wcześniej straciła pracę.Osoba pierwsza dostanie cały dodatek.To nierówne traktowanie wobec prawa i rażąco niesprawiedliwe. Warto dodać,że jeśli ktoś niestety,nie znajdzie pracy i powróci do zasiłku to otrzyma go za wrzesień ale również wypłacony będzie z opóźnieniem-w październiku. Wynika z tego taka sytuacja:ktoś traci pracę w kwietniu.W maju żyje za ostatnią pensję,w czerwcu za pierwszy zasiłek,a w lipcu za dodatek ale pomniejszony o zasiłek za maj.Często wyjdzie to mniej niż zasiłek.A im ktoś ma większy staż pracy i jest po 50 to mając zasiłek 120% traci jeszcze więcej. Ciekawa filozofia karania za utratę pracy ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych pracowników i wiekiem i stażem. Brawo Ministerstwo Pracy. Mit o dodatku za 3-miesiące upada.Dodatek będzie za 2 a ponadto jeszcze straci się na zasiłku za miesiąc poprzedni do którego prawo nabyło się wcześniej.

#6 Guest_M.Z.

Guest_M.Z.
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 01:05

Wynika z tego,że z tą ustawą jest podobnie jak z ustawą o mediach dawno temu,gdy zamieniono litery i sens ustawy się zmienił. Teraz wszystko oparto na art.4 ust.3 interpretując określenie pobranie zasiłku w m-cu złożenia wniosku jako termin wypłacenia. Zapewne ktoś wykombinował,że taki niejasny zapis da możliwości różnej interpretacji. Ot,po prostu zamienimy ZA MIESIĄC na W MIESIĄCU i zmienimy sens ust. Jest to ordynarny kant. Zasiłek jest za miesiąc wcześniejszy a wypłata w/g art. o zasiłkach podaje taki system wypłat.Prawo do zasiłku nabyło się za m-c poprzedni.Na przelewie jest konkretny okres za jaki on jest. Pominięto art.4 ust.4 który zasiłkiem nienależnym określa taki,który jest za ten sam okres.Zatem zasiłek,który jest np.za maj(wypłacony w czerwcu) i dodatek za czerwiec nie są za ten sam okres. Co najważniejsze art.5 ust.4 wyraźnie określa co się podaje w oświadczeniu o pobranym zasiłku.To nie zasiłek pobrany w miesiącu składania wniosku a ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek. To już wyraźnie wskazuje jak powinno się wypłacać dodatki. ZUS opierając się tylko na wygodnej dla siebie interpretacji art.4 ust.3 stworzył wniosek,w którym w części III jest pytanie czy pobrało się zasiłek W MIESIĄCU składania wniosku.Jest to sprzeczne z art.5 ust.4 który mówi właśnie czego dotyczy oświadczenie. Przy takiej konstrukcji dochodzi do absurdów,ponieważ dwie osoby które składają wnioski o dodatek w czerwcu i obu należy się zasiłek za czerwiec ponieważ są zarejestrowani jako bezrobotni,obie informują Urząd Pracy o przyznanym dodatku,obu nie zostanie wypłacony za czerwiec ale TU WAŻNE-osoba,która dostała zasiłek za maj zostanie go POZBAWIONA,ponieważ taką kwotę odliczą od dodatku.W efekcie zostanie "ukarana" za to,że m-c wcześniej straciła pracę.Osoba pierwsza dostanie cały dodatek.To nierówne traktowanie wobec prawa i rażąco niesprawiedliwe. Warto dodać,że jeśli ktoś niestety,nie znajdzie pracy i powróci do zasiłku to otrzyma go za wrzesień ale również wypłacony będzie z opóźnieniem-w październiku. Wynika z tego taka sytuacja:ktoś traci pracę w kwietniu.W maju żyje za ostatnią pensję,w czerwcu za pierwszy zasiłek,a w lipcu za dodatek ale pomniejszony o zasiłek za maj.Często wyjdzie to mniej niż zasiłek.A im ktoś ma większy staż pracy i jest po 50 to mając zasiłek 120% traci jeszcze więcej. Ciekawa filozofia karania za utratę pracy ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych pracowników i wiekiem i stażem. Brawo Ministerstwo Pracy. Mit o dodatku za 3-miesiące upada.Dodatek będzie za 2 a ponadto jeszcze straci się na zasiłku za miesiąc poprzedni do którego prawo nabyło się wcześniej.

#7 Guest_M.Z.

Guest_M.Z.
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 01:06

Wynika z tego,że z tą ustawą jest podobnie jak z ustawą o mediach dawno temu,gdy zamieniono litery i sens ustawy się zmienił. Teraz wszystko oparto na art.4 ust.3 interpretując określenie pobranie zasiłku w m-cu złożenia wniosku jako termin wypłacenia. Zapewne ktoś wykombinował,że taki niejasny zapis da możliwości różnej interpretacji. Ot,po prostu zamienimy ZA MIESIĄC na W MIESIĄCU i zmienimy sens ust. Jak to nazwać? Zasiłek jest za miesiąc wcześniejszy a wypłata w/g art. o zasiłkach podaje taki system wypłat.Prawo do zasiłku nabyło się za m-c poprzedni.Na przelewie jest konkretny okres za jaki on jest. Pominięto art.4 ust.4 który zasiłkiem nienależnym określa taki,który jest za ten sam okres.Zatem zasiłek,który jest np.za maj(wypłacony w czerwcu) i dodatek za czerwiec nie są za ten sam okres. Co najważniejsze art.5 ust.4 wyraźnie określa co się podaje w oświadczeniu o pobranym zasiłku.To nie zasiłek pobrany w miesiącu składania wniosku a ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek. To już wyraźnie wskazuje jak powinno się wypłacać dodatki. ZUS opierając się tylko na wygodnej dla siebie interpretacji art.4 ust.3 stworzył wniosek,w którym w części III jest pytanie czy pobrało się zasiłek W MIESIĄCU składania wniosku.Jest to sprzeczne z art.5 ust.4 który mówi właśnie czego dotyczy oświadczenie. Przy takiej konstrukcji dochodzi do absurdów,ponieważ dwie osoby które składają wnioski o dodatek w czerwcu i obu należy się zasiłek za czerwiec ponieważ są zarejestrowani jako bezrobotni,obie informują Urząd Pracy o przyznanym dodatku,obu nie zostanie wypłacony za czerwiec ale TU WAŻNE-osoba,która dostała zasiłek za maj zostanie go POZBAWIONA,ponieważ taką kwotę odliczą od dodatku.W efekcie zostanie "ukarana" za to,że m-c wcześniej straciła pracę.Osoba pierwsza dostanie cały dodatek.To nierówne traktowanie wobec prawa i rażąco niesprawiedliwe. Warto dodać,że jeśli ktoś niestety,nie znajdzie pracy i powróci do zasiłku to otrzyma go za wrzesień ale również wypłacony będzie z opóźnieniem-w październiku. Wynika z tego taka sytuacja:ktoś traci pracę w kwietniu.W maju żyje za ostatnią pensję,w czerwcu za pierwszy zasiłek,a w lipcu za dodatek ale pomniejszony o zasiłek za maj.Często wyjdzie to mniej niż zasiłek.A im ktoś ma większy staż pracy i jest po 50 to mając zasiłek 120% traci jeszcze więcej. Ciekawa filozofia karania za utratę pracy ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych pracowników i wiekiem i stażem. Brawo Ministerstwo Pracy. Mit o dodatku za 3-miesiące upada.Dodatek będzie za 2 a ponadto jeszcze straci się na zasiłku za miesiąc poprzedni do którego prawo nabyło się wcześniej.

#8 Guest_wiola

Guest_wiola
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 06:45

Dokładnie! to wielkie oszustwo. ZUS opiera się na jednym punkcie ustawy, co z tego ze kolejne punkty mówią o tym ze chodzi o wyplate ZA MIESIAC .. mozna cos z tym faktem zrobic> >? prosze o kontakt na email wiola.rozped@gmail.com

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 17:02

Zostałam zwolniona po 15 marca,z powodu pandemii,redukcja stanowisk,z winy pracodawcy.czy mogę złożyć wniosek dodatek solidarnościowy,znalazłam pracę, mam umowę od 26.06.2020

#10 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 17:03

Zostałam zwolniona po 15 marca,z powodu pandemii,redukcja stanowisk,z winy pracodawcy.czy mogę złożyć wniosek dodatek solidarnościowy,znalazłam pracę, mam umowę od 26.06.2020

#11 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2020 - 17:03

#12 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2020 - 19:02

wysłałam wniosek o dodatek solidarnościowy 22 czerwca do dnia dzisiejszego nie dostałam decyzji z ZUS. Kiedy mogę się jej spodziewać bo po Pani z infolinii nie potrafiła na to pytanie odpowiedziec.

#13 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2020 - 19:02

wysłałam wniosek o dodatek solidarnościowy 22 czerwca do dnia dzisiejszego nie dostałam decyzji z ZUS. Kiedy mogę się jej spodziewać bo po Pani z infolinii nie potrafiła na to pytanie odpowiedziec.

#14 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2020 - 19:04

Złożyłam wniosek o dodatek solidarnościowy dnia 22 czerwca i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam decyzji. Kiedy mogę się jej spodziewać, gdyż dzwoniąc do ZUS nikt nie umiał mi na to pytanie odpowiedzieć.

#15 Guest_O.N.A.

Guest_O.N.A.
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 06:06

Ja czekam od 23.06 i też nadal żadnej decyzji.ŻENADA.

#16 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 09:31

dużo mówią tylko w mediach o dodatku a praktycznie to robia sobie kpinę z ludzi...jedna wielka masakra. nie mam juz pomysłu do kogo zgłosić się o pomoc w tej sprawie...

#17 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 09:31

dużo mówią tylko w mediach o dodatku a praktycznie to robia sobie kpinę z ludzi...jedna wielka masakra. nie mam juz pomysłu do kogo zgłosić się o pomoc w tej sprawie...

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 12:00

Złożyłam wniosek o dodatek solidarnościowy dnia 22 czerwca i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam decyzji. Kiedy mogę się jej spodziewać, gdyż dzwoniąc do ZUS nikt nie umiał mi na to pytanie odpowiedzieć.

W ZUS-ie nie wiedzą. a my internauci mamy wiedzieć? Niby skąd? Dziwne.

#19 Guest_smuteczek

Guest_smuteczek
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2020 - 09:43

Ogólnie fajna pomoc. Ale generalnie dużo osób ma odrzucone wnioski. Bo stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron. Mi osobiście na ten moment z pomocy Państwa nie należy sie nic. Bezrobocie bez zasiłku, do pracy nie mogę iść aż do momentu kiedy dzieci do szkoły nie pójdą( mam nadzieję, że we wrześniu już wszystko wróci) dodoatek solidarnościowy mi się nie należy. Niby jest 500+ ale to są pieniądze na dzieci. Wychodzi na to, że dorosła osoba w naszym kraju średnio może uzyskać wsparcie finansowe w trudniejszym okresie życia. Nie uśmiecha mi się żyć za kase,która jest dzieci.

#20 Guest_smuteczek

Guest_smuteczek
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2020 - 09:43

Ogólnie fajna pomoc. Ale generalnie dużo osób ma odrzucone wnioski. Bo stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron. Mi osobiście na ten moment z pomocy Państwa nie należy sie nic. Bezrobocie bez zasiłku, do pracy nie mogę iść aż do momentu kiedy dzieci do szkoły nie pójdą( mam nadzieję, że we wrześniu już wszystko wróci) dodoatek solidarnościowy mi się nie należy. Niby jest 500+ ale to są pieniądze na dzieci. Wychodzi na to, że dorosła osoba w naszym kraju średnio może uzyskać wsparcie finansowe w trudniejszym okresie życia. Nie uśmiecha mi się żyć za kase,która jest dzieci.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy