Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pracownik na kwarantannie – prawa, obowiązki, świadczenia

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672280 postów

Napisano 19 czerwiec 2020 - 21:17

Z uwagi na ogłoszenie w Polsce stanu epidemii, gwałtownie wzrasta liczba osób, które zostały skierowane do odbycia kwarantanny. Mowa tu w szczególności o osobach powracających zza granicy oraz tych, które miały styczność z osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2. Obowiązek odbycia kwarantanny może być spowodowany różnymi okolicznościami i różne mogą być jego podstawy prawne. Warto pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów, wszystkie osoby odbywające kwarantannę mogą być traktowane jak osoby niezdolne do pracy i ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby.

Powrót do artykułu: Pracownik na kwarantannie – prawa, obowiązki, świadczenia

#2 Guest_AP

Guest_AP
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2020 - 21:17

Obowiązek poddania się kwarantannie powstaje z mocy prawa na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r, o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na postawie art. 34 ust. 5 ww. ustawy 8 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresu obowiązkowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego z dnia 7 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 376). Rozporządzenie określa wykaz chorób, w przypadku których decyzji organu inspekcji sanitarnej o objęciu kwarantanną nie wydaje się - między innymi chorobę wywołana wirusem SARS-COV-2 (COVID-19). Obowiązek kwarantanny po przekroczeniu granicy wynika z przepisów wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ww. ustawy. Obowiązek kwarantanny po przekroczeniu granicy jest rónoważny z obowiązkiem wynikającym z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r, o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

#3 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2020 - 11:10

Dzień dobry, Kwarantanna na podstawie decyzji sanepidu jest traktowana na równi z zasiłkiem chorobowym. Będąc na zasiłku chorobowym jesteśmy niezdolni do pracy, nie ma możliwości wykonywania pracy zadanej będąc na kwarantannie. Informacja z ZUS. To jak to w końcu jest?

#4 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Dzień dobry, Kwarantanna na podstawie decyzji sanepidu jest traktowana na równi z zasiłkiem chorobowym. Będąc na zasiłku chorobowym jesteśmy niezdolni do pracy, nie ma możliwości wykonywania pracy zadanej będąc na kwarantannie. Informacja z ZUS. To jak to w końcu jest?

#5 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Kwarantanna na podstawie decyzji sanepidu jest traktowana na równi z zasiłkiem chorobowym. Będąc na zasiłku chorobowym jesteśmy niezdolni do pracy, nie ma możliwości wykonywania pracy zadanej będąc na kwarantannie. Informacja z ZUS. To jak to w końcu jest?

#6 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

Napisano 18 październik 2020 - 20:26

Mam pozytywny wynik na COVID-19. Pracuję umysłowo. Czuję się dobrze i będąc w izolacji w domu jestem w stanie świadczyć pracę w dotychczasowym zakresie, tyle że zdalnie. proszę o informację, czy osoba zarażona, skierowana na kwarantannę/izolację może złożyć do pracodawcy wniosek o pracę zdalną czy też pomimo dobrego samopoczucia musi pogodzić się z tym, że dla ZUS jest osobą chorą i pracy świadczyć nie może?

#7 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

Napisano 18 październik 2020 - 20:27

Mam pozytywny wynik na COVID-19. Pracuję umysłowo. Czuję się dobrze i będąc w izolacji w domu jestem w stanie świadczyć pracę w dotychczasowym zakresie, tyle że zdalnie. proszę o informację, czy osoba zarażona, skierowana na kwarantannę/izolację może złożyć do pracodawcy wniosek o pracę zdalną czy też pomimo dobrego samopoczucia musi pogodzić się z tym, że dla ZUS jest osobą chorą i pracy świadczyć nie może?

#8 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

#9 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

#10 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

#11 Guest_Pracownik biurowy

Guest_Pracownik biurowy
  • Goście

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5691 postów

Napisano 19 październik 2020 - 07:09

Masz decyzję Sanepidu, na podstawie której jesteś uznany za osobę chorą, a chory nie może świadczyć pracy.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 09:23

Ja mam wątpliwości co tego 80% wynagrodzenia za czas kwarantanny. Córka została skierowana na kwarantanne, ponieważ miała kontakt (jak cała jaj klasa i kilka innych klas) z nauczycielką, u której wyszedł pozytywny wynik na COVID-19. Obligatoryjnie cała nasza rodzinie jest na kwarantannie - bo tak mówi przepis. Ale dlaczego mam dostać niepełne wynagrodzenie? W dodatku premia miesięczna, premia świąteczna, premia roczna i nagroda na kolejarza też zostaną obcięte - bo przecież miałem w rozliczeniowym okresie chorobowe. A jestem zdrowy. Sanepid umywa ręce a ludzie wychodzą stratni. Nie można w takiej sytuacji wysłać kogoś do pobrania próbek wśród uczniów i jeszcze tego samego dnia wiadomo kto jest pozytywny a nie zaraz 300 osób zamykać w domach? Od kogo żądać rekompensaty za straty finansowe?

#14 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 09:23

Ja mam wątpliwości co tego 80% wynagrodzenia za czas kwarantanny. Córka została skierowana na kwarantanne, ponieważ miała kontakt (jak cała jaj klasa i kilka innych klas) z nauczycielką, u której wyszedł pozytywny wynik na COVID-19. Obligatoryjnie cała nasza rodzinie jest na kwarantannie - bo tak mówi przepis. Ale dlaczego mam dostać niepełne wynagrodzenie? W dodatku premia miesięczna, premia świąteczna, premia roczna i nagroda na kolejarza też zostaną obcięte - bo przecież miałem w rozliczeniowym okresie chorobowe. A jestem zdrowy. Sanepid umywa ręce a ludzie wychodzą stratni. Nie można w takiej sytuacji wysłać kogoś do pobrania próbek wśród uczniów i jeszcze tego samego dnia wiadomo kto jest pozytywny a nie zaraz 300 osób zamykać w domach? Od kogo żądać rekompensaty za straty finansowe?

#15 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 20 październik 2020 - 09:24

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20741 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 październik 2020 - 09:47

Od tego "u góry" :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych