Skocz do zawartości

Wynagrodzenie za pracę w niedzielę przy niepełnym etacie

niedziela wynagrodzenie Kodeks Pracy

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_MarekZnak

Guest_MarekZnak
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2020 - 19:02

Dzień dobry!

Mam pytanie dotyczące wynagrodzenia za pracę w niedzielę i święta.

Jestem pracownikiem magazynu. Praca w moim zakładzie odbywa się w systemie trójzmianowym, od poniedziałku do piątku, plus po jednej zmianie w sobotę i niedzielę. Soboty są oddawane, niedziele płatne. W związku z pandemią, mój pracodawca zdecydował się skorzystać z tarczy antykryzysowej i zmniejszył pracownikom etat o 10%. 

I tutaj pojawia się moje pytanie - czy przy zmniejszeniu etatu zmienia się sposób płacenia za niedziele wg Kodeksu Pracy? Gdy zwróciłem uwagę na znacznie niższą wypłatę niż przewidywałem, usłyszałem, że pracując na niepełnym etacie stosuje się zasady pracy w niepełnym wymiarze godzin, dlatego niedziela jest płatna jak zwykły dzień roboczy. Dotychczas była płatna +100% Kadry twierdzą, że jest to zgodne z Kodeksem Pracy, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć wprost informacji, że zmniejszenie etatu wpływa na sposób opłacania niedziel.

Bardzo dziękuję za pomoc.

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 18 czerwiec 2020 - 20:30

pracując na niepełnym etacie stosuje się zasady pracy w niepełnym wymiarze godzin, dlatego niedziela jest płatna jak zwykły dzień roboczy

ALE BZDURA !!

NALEŻY SIE DODATEK 100%  nawet gdybyś pracował tylko po jednej godzinie

Nie szukaj bo nie znajdziesz

#3 Guest_MarekZnak

Guest_MarekZnak
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 17:18

Dzień dobry raz jeszcze!

Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytanie. Potwierdzono mi ją także w końcu w Okręgowym Inspektoracie Pracy, jednak pracodawca dalej twierdzi, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem - tym razem powołując się na fakt, że nie przepracowujemy nawet tego niepełnego etatu (harmonogram pracy stworzony jest w taki sposób, że z końcem miesiąca mamy niedogodziny).

Mam problem ustalić tą kwestię z Inspektoratem, gdyż każda rozmowa poprzedzona jest trzygodzinnym oczekiwaniem na linii (!).

Czy mógłbym prosić o potwierdzenie, że niedziela mimo to jest płatna jako wynagrodzenie + dodatek czy też rzeczywiście niedogodziny coś zmieniają w tej kwestii?

Bardzo dziękuję za pomoc

#4 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 04 lipiec 2020 - 19:49

https://www.kalendar...zasu_pracy/2020
Tutaj masz czas pracy na kązdy miesiąc i poszczególne okresy rozliczeniowe

Nie jest ważne że nie wypracowujesz etatu , ważne jest czy nie przekraczasz ilości dni pracy w okresie rozliczeniowym , kazde przekroczenie tych dni powoduje to ,ze pracodawca oprócz normalnego wynagrodzenia musi wypłacić dodatek 100% do każdej godziny przepracowanej w takim dniu

Maj ma 20 dni pracy w których trzeba przepracować 160 h  i jest 11 dni wolnych

Kazdy dzień ponad 20 to dodatek do wynagrodzenia 100 %

Zrób analizę i jak coś złóż skargę do PIP NA PIŚMIE

#5 Guest_MarekZnak

Guest_MarekZnak
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 20:13

Czyli w sytuacji, gdy przepracowane zostały dwa dni "nadliczbowe", czyli niedziela i święto, ALE pracodawca w ramach obniżenia etatu uwzględnił w grafiku dwa dni wolne (nie jako wolne za te dni, po prostu wolne dni dla wyrównania godzin niepełnego etatu) - to dodatek 100% się NIE należy, jeśli dobrze to analizuję?

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 04 lipiec 2020 - 20:53

Nie

każde przepracowanie wiecej dni ponad norme powoduje po stronie pracownika żądanie o dodatek 100%

Przy niepełnym etacie  też obowiązuje te 20 dni 

Jak za prace w nieziele oddał inny dzień wolny  co w konsekwencji dało tylko 20 dni pracy to dodatek nie przysługuje

Możesz rozpisać ten miesiąc pracy tak jak pracowałeś ?

NP.

1- 6 h

2 -6 h itd.

#7 Guest_MarekZnak

Guest_MarekZnak
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2020 - 21:15

Te dwa wolne dni nie są wolnym za niedzielę, są to po prostu wolne dni, by wyrównać niepełny etat (dokładniej jest to 0,875 etatu).

Rozpiska maja 2020 wyglądała następująco:

1 - 6h
2 - 
3 - 
4 - 7,5h
5 - 7,5h
6 - 7,5h
7 - 7,5h
8 - 7,5h
9 - 
10 - 
11 - 7,5h
12 - 7,5h
13 - wolne za sobotę
14 - 
15 - 
16 - 7h
17 - 
18 - 7,5h
19 - 7,5h
20 - 7,5h
21 - 7,5h
22 - 7,5h
23 - 
24 - 6
25 - 7,5h
26 - 7,5h
27 - 7,5h
28 - 7,5h
29 - 7,5h
30 - 
31 - 

#8 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 903 postów

Napisano 04 lipiec 2020 - 21:45

Nie potrafisz policzyć do 20 ?

w tym wypadku jest ok

Masz tylko godziny ponadwymiarowe

17 * 7.5 = 127,5 h +6+7+6 = 146,5 h  dla o,875 = 140 h pracy w maju

Czy nalezy sie dodatek jak za godziny nadliczbowe decyduje zapis z umowy

art 151

§ 5. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1.

Jeżli jest to obniżenie etatu na podstawie porozumienia ze związkami lub przedstawicielem pracowników  (tarcza) to dodatek sie nie należy tylko normalne wynagrodzenie z godziny ponad wymiar 

Swoim złym opisem sytuacji wprowadziłeś w błąd mnie i inspektora PIP :)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niedziela, wynagrodzenie, Kodeks Pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych