Skocz do zawartości


obrót czy to tosamo co przychód netto?


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2020 - 10:23

Czy obrót miesięczny to inaczej przychód w danym miesiącu netto (odliczając naliczony podatek VAT w przypadku płatnika VAT), tożsamy z sumą netto kwot faktur wystawionych w danym miesiącu, minus należny podatek dochodowy? W przypadku takiego rozumienia pojęcia „obrót” należałoby zatem zignorować wpływy na rachunek w danym miesiącu?#2 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 12 sierpień 2020 - 14:36

Witam,

Obrotem są wszelkie wpływy ze sprzedaży towarów i usług, pomniejszone o kwotę podatku VAT. Do obrotu wlicza się kwoty uzyskane z dotacji, zadatków, przedpłat czy zaliczek, natomiast nie włącza się przychodów takich jak odsetki na rachunku w banku. W wyliczaniu obrotu żadnej roli nie odgrywają też koszty, jakie ponosi przedsiębiorca, aby osiągnąć swój zysk. Warto też wiedzieć, że firmy zwolnione z VAT-u obliczają obrót w kwocie brutto (nie odejmując VAT-u), natomiast vatowcy ujmują obrót netto (pomniejszony o podatek od towarów i usług).
Zgodnie z art. 29a ust. 1. ustawy o VAT, obrotem, czyli podstawą opodatkowania, jest: „wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika”.

Z kolei jako przychód traktuje się każdy wpływ finansowy, związany z działalnością firmy, także np. bankowe odsetki. Kondycję finansową przedsiębiorstwa najlepiej jednak odzwierciedla trzecie pojęcie - dochód. Jest nim różnica, która pozostaje, kiedy od przychodów odejmie się koszty ich uzyskania. Co stanowi takie koszty? Są to na przykład pensje pracowników, składki ZUS, wydatki na paliwo, materiały biurowe, a także surowce potrzebne do wyprodukowania towaru i wiele innych.

Pozdrawiam
Justyna MąkosaDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych