Skocz do zawartości

L4 w ciąży w czasie tarczy antykryzysowej

ciąża tarcza antykryzysowa l4

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2020 - 13:33

Witam,
mam problem. Pracuję na umowę o pracę od 4 lat w tej samej firmie, w maju firma skorzystała z tarczy antykryzysowej i wysłała informację na e-maile o zmianie wymiaru czasu pracy o 20% (obniżenie).

To nie jest aneks do umowy, tylko "informacja o zawarciu Porozumienia z Przedstawicielami Rady Pracowniczej Spółki". Ma to obowiązywać od 1 maja do 31 lipca.

Aktualnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Będę chciałą wkrótce iść na zwolnienie chorobowe, ponieważ źle się czuję. Zapytałam kadrową w jaki sposób będzie mi naliczone L4 i ona twierdzi, że nie będzie to średnia z 12 miesięcy płatne 100% tak jak to zwykle było, tylko w związku z tarczą obliczy mi tylko na podstawie wynagrodzenia z miesiąca maja.... Moim zdaniem to lekkie oszustwo, a kadrowa tłumaczy się, że nastąpiła zmiana wymiaru godzin i nie może wziąć średniej z 12 miesięcy, tylko z jednego- maja. Proszę jeśli się ktoś orientuje o pomoc i odpowiedź jak to powinno być naliczone. 

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5657 postów

Napisano 09 czerwiec 2020 - 13:41

Kadrowa ma rację. Przy zmianie etatu, podstawa zasiłkowa z obecnego etatu.

Podstawa prawna: art 40 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2020 - 14:09

Witam,
mam problem. Pracuję na umowę o pracę od 4 lat w tej samej firmie, w maju firma skorzystała z tarczy antykryzysowej i wysłała informację na e-maile o zmianie wymiaru czasu pracy o 20% (obniżenie).

To nie jest aneks do umowy, tylko "informacja o zawarciu Porozumienia z Przedstawicielami Rady Pracowniczej Spółki". Ma to obowiązywać od 1 maja do 31 lipca.

Aktualnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Będę chciałą wkrótce iść na zwolnienie chorobowe, ponieważ źle się czuję. Zapytałam kadrową w jaki sposób będzie mi naliczone L4 i ona twierdzi, że nie będzie to średnia z 12 miesięcy płatne 100% tak jak to zwykle było, tylko w związku z tarczą obliczy mi tylko na podstawie wynagrodzenia z miesiąca maja.... Moim zdaniem to lekkie oszustwo, a kadrowa tłumaczy się, że nastąpiła zmiana wymiaru godzin i nie może wziąć średniej z 12 miesięcy, tylko z jednego- maja. Proszę jeśli się ktoś orientuje o pomoc i odpowiedź jak to powinno być naliczone. 

na zachodzie kobiety pracują do ostatnich tygodni przed porodem, a w Polsce idą od razu na chorobowe. Polska to bogaty kraj, a kobiety bardzo chorowite

#4 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2020 - 17:12

na zachodzie kobiety pracują do ostatnich tygodni przed porodem, a w Polsce idą od razu na chorobowe. Polska to bogaty kraj, a kobiety bardzo chorowite

Najpierw należy znać realia jakie występuję w polskich firmach. Nie wiem czy chciałbyś/abyś pracować w 4 miesiącu ciąży przy obsłudze klienta, kiedy zwalnia się pracownik, który dzielił z Tobą obowiązki, zaczyna się okres urlopowy i zamiast 3 osób na zmianie zostaje jedna ciężarna, która ma ogarnąć wszystko za 3 odoby. Do tego zaczynają się upały, a Ty siedzisz z opuchniętymi nogami w pomieszczeniu nasłonecznionym przez cały dzień, bez klimatyzacji i żaluzji. Pianę to się bije w kuchni, a nie na forum.

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20625 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 czerwiec 2020 - 17:26

Ale pyskuje się nie tylko w kuchni, jak widać.

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2020 - 19:52

No dobrze, a co by się stało, gdyby pracownica poczekała na zmianę etatu znów na te 100%? Bo redukcja etatu według ustawy o tarczy może trwać tylko trzy miesiace.

Czyli po powrocie do pelnego etatu znowu naliczane jest "od zera" ,czy jednak liczą się miesiące sprzed obniżenia etatu na rzecz tarczy?

To naprawdę ciekawy temat i mało opisany, bo ustawy są pisane na szybko i nie do końca przemyślane, więc proszę o konstruktywne odpowiedzi -może to komuś się przyda.

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14084 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 czerwiec 2020 - 19:57

Zawsze podstawę liczy się po zmianie wymiaru etatu i poprzednie wynagrodzenia sprzed tamtej zmiany nie są brane pod uwagę. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, tarcza antykryzysowa, l4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych