Skocz do zawartości

Wypowiedzenie przez pracodawcę a ekwiwalent za urlop i ZLA

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2020 - 19:02

Dzień dobry,

Pod koniec marca dostałam wypowiedzenie. Umowa na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem. Zostałam zwolniona z obowiązku pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. Mam zaległy urlop z 2019 + to co się zebrało w 2020. Czy jeśli nie złożyłam wniosku o urlop należy mi się ekwiwalent? Dodatkowo mam termin przyjęcia na oddział dzienny w szpitalu gdzie będę przez 3 miesiące (na ten czas dostanę ZLA) czy będę dostawała za ten czas pieniądze? Gdzieś przeczytałam, że jeżeli jestem uprawniona do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych to nie... Będę wdzięczna za poradę.

Pozdrawiam
A

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 886 postów

Napisano 03 czerwiec 2020 - 21:00

Tak , nalezy sie ekwiwalent jezeli urlop nie został wykorzystany a pracodawca nie zobowiązał do jego wykorzystania w okresie  wypowiedzenia

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł wypłacić zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, należy spełnić określone w ustawie warunki: niezdolność do pracy trwała bez przerwy przez 30 dni i powstała:

nie później niż 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,

nie później niż 3 miesiące od ustania tytułu do ubezpieczenia w przypadku choroby zakaźnej (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym “E”).

https://kadry.infor....trudnienia.html

#3 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2020 - 21:11

Dziękuję za odpowiedź.

Poniżej cytat z linku

"Kto nie otrzyma zasiłku chorobowego?
Zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie otrzymają:

osoby mające ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy,
osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego...

Czy będę dostawać chorobowe, czy muszę się zarejestrować jako bezrobotna i dostawać te grosze?

Pozdrawiam
A

#4 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2020 - 21:19

Pracy nie będę mogła podjąć, będę na terapii, którą z resztą muszę przebyć przez rozstrój, spowodowany mobbingiem.. Ale nie przeżyje za 800 PLN.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13974 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 czerwiec 2020 - 21:27

Nie musisz się rejestrować w PUP. A jeśli będziesz chora na zwolnieniu, to i tak się nie zarejestrujesz. 

ZUS będzie ci wypłacać zasiłek chorobowy, ale musisz zachorować w ciągu 14 dni od daty zakończenia umowy o pracę. Albo jeszcze w trakcie zatrudnienia.

#6 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2020 - 21:37

Rozumiem, czyli jeżeli się nie zarejestruje jako bezrobotna, jestem uznawana jako osoba nieuprawniona do zasiłku.

14 dni przed zakończeniem umowy, czy 14 dni po zakończeniu umowy?

Dziękuję
A

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20294 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 czerwiec 2020 - 05:46

Rozumiem, czyli jeżeli się nie zarejestruje jako bezrobotna, jestem uznawana jako osoba nieuprawniona do zasiłku.
14 dni przed zakończeniem umowy, czy 14 dni po zakończeniu umowy?
Dziękuję
A

Tak, nie rejestruj się, będziesz chora, na zwolnieniu lekarskim więc i tak nie można się zarejestrować.
Możesz zachorować jeszcze w trakcie wypowiedzenia lub NAJPÓŹNIEJ w ciągu 14 dni licząc od końca wypowiedzenia.

#8 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2020 - 11:38

Dzień dobry,

Dziękuję Wam bardzo. Trochę lżej po przeczytaniu tych informacji mi się oddycha. Życzę miłego dnia.

Pozdrawiam
A

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20294 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 czerwiec 2020 - 12:32

:)

Dodaj odpowiedź