Skocz do zawartości

Alimenty na cudze dziecko

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2020 - 10:45

Witam
Kilka lat temu jakos tak wyszło, że młody nieletni człowiek, z racji tego, iż nie mógł zniesc alkoholizmu ojca i patologicznej atmosfery w domu, zamieszkał u mnie na wsi. Nie jestesmy spokrewnieni. Chłopak zawsze pomagał mi, jako, że mieszkam sam w domu na wsi, a ja woziłem go do szkoły codziennie do miasta oraz utrzymywalem go. Pracuje i starałem sie zawsze by mu niczego nie brakło. Ojciec młodego, był u mnie i nie miał nic przeciwko. Próbowałem go wyleczyc z pijaństwa, ale nic z tego. Z samego początku dawał 400zł na utrzymanie syna, z czasem tylko 100zł,niekiedy nic-wolał przepić. Matka młodego chyba mieszka za granicą, ma swoją rodzine i nieinteresuje sie synem. Ja, przez te kilka lat, zadłużyłem sie troche w bankach by jakos życ i by młodemu niczego nie zabrakło. Teraz jest pełnoletni, ale jeszcze jest uczniem, chodzi na praktyki.
Pytanie moje brzmi, czy moge podac matke i ojca o alimenty za 3lata wstecz? 🤔 Moze to troche dziwic, ze dopiero teraz sie budze, ale wczesniej ojciec młodego zwodził mnie za nos,że bedzie płacił, nabrałem sie, a matka za granicą, wiec myslalem, że jako obca osoba nie mam szans wystąpic o alimenty. Młody oczywiscie poświadczy jak było. Czy musze to jako udowodnic przed sądem?młody meldunek miał cały czas u ojca.

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5632 postów

Napisano 03 czerwiec 2020 - 11:04

Myślę, że z takim wnioskiem do sądu może zwrócić się tylko chłopak. W światle prawa nie jesteś opiekunem prawnym, a on jest już pełnoletni.

#3 Kancelaria Rzeszów

Kancelaria Rzeszów

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 03 czerwiec 2020 - 16:45

Meldunek nie ma tu tak naprawdę nic do rzeczy. Tak jak słusznie wspomniała Dorota - w tej chwili powinien zadziałać ten chłopak, bo to jemu przysługuje prawo do żądania świadczeń alimentacyjnych - możliwe jest nawet żądanie alimentów wstecz, ale trzeba to zrobić w miarę szybko (w sumie im szybciej tym lepiej). Niezbędna będzie jednak sprawa sądowa - warto pomyśleć o adwokacie. 

Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

#4 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2020 - 09:19

A art. 140 kodeks rodzinny?

#5 Kancelaria Rzeszów

Kancelaria Rzeszów

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 08 czerwiec 2020 - 08:50

Tak, też można zastosować ten przepis. W pierwszej kolejności powinno zrobić się wezwanie do zapłaty (zwrotu) oznaczonej sumy pieniężnej od konkretnej osoby. Jeśli to nie pomoże, to jedyną drogą zostaje postępowanie sądowe - pozew o zapłatę wytoczony w oparciu o wspomniany przez Ciebie art. 140 KRO.

Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych