Skocz do zawartości


Zwolenienie z podatku VAT

vat podatki

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Arek

Guest_Arek
  • Goście

Napisano 27 maj 2020 - 20:42

Witam

 

Mam zamiat założyć sklep, który będzie sprzedawał artykuły dla kobiet. Będzie to działalność jednoosobowa. Czy mogę być zwolniony z podatku VAT? W internecie wyczytałem, ze jeżeli dochód nie przekracza 200 tys. rocznie to istnieje taka możliwość. Jeżeli to prawda to takie zwolnienie uzyskam w urzędzie skarbowym? I mam je uzyskać już po wystartowaniu sklepu, czy wcześniej - po założeniu działalności, ale przed datą jej rozpoczęcia.



#2 Mar-Tax

Mar-Tax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 741 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 28 maj 2020 - 07:33

Jeśli handel nie będzie dotyczył artykułów, dla których ustawa VAT nie przewiduje zwolnienia, to rzeczywiście zwolnienie podmiotowe dotyczy obrotu (nie dochodu!) do 200 tys. zł (w pierwszym roku limit ustalany proporcjonalnie). Podatnik nie ma obowiązku rejestracji do podatku VAT jako podatnik zwolniony. Zwolnienie przysługuje "z urzędu" i nie trzeba go "uzyskiwać w US". 


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 


#3 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 lipiec 2020 - 12:44

Witam,

W 2020 roku został utrzymany limit zwolnienia podmiotowego w VAT, który wynosi 200.000 zł. Wartość limitu podmiotowego zwolnienia z VAT nie uległa zmianie względem roku poprzedniego. Podatnicy, których obroty ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczą wskazanego limitu mogą nadal skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.
W przypadku nowych podmiotów w pierwszym roku działania limit zwolnienia podmiotowego VAT obliczany jest proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności, na co wskazuje art. 113 ust. 9 ustawy o VAT: Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ustawie, czyli 200.000 zł.
W przypadku osób rozpoczynających prowadzenie działalności zwolnienie podmiotowe w VAT przysługuje z mocy prawa. Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie muszą składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy o ich wyborze.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Prowadzenie pełnej księgowości w Krakowie / Księgowość Kraków  / https://ksiegowa-krakow.pl 




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, podatki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych