Skocz do zawartości


Kupno mieszkania a kwestia Urzędu Skarbowego


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Klaras

Guest_Klaras
  • Goście

Napisano 26 maj 2020 - 21:08

Jak wiadomo, Urzędy Skarbowe wyrywkowo, po zakupie mieszkania, sprawdzają, czy podatnicy dysponowali na to opodatkowanymi/zwolnionymi z opodatkowania środkami.

A co, jeśli podatnik podpisał u notariusza tylko umowę przedwstępną albo deweloperską na zakup mieszkania? Chodzi o sytuację, gdy do płatności za nieruchomość i podpisania umowy przeniesienia własności nieruchomości ostatecznie nie doszło.

Rozmawiałem kiedyś z doradcą podatkowym i powiedział, że umowy przedwstępne i deweloperskie US nie interesują i nie ma zresztą prawnej możliwości przeprowadzenia postępowania, bo takie umowy nie świadczą o poniesieniu wydatku i powiększeniu majątku. Też tak uważacie?#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 maj 2020 - 11:12

Też tak uważamy. To znaczy, ja uważam. Podatek płaci się od zakupu. a nie od spisania umowy.#3 mtzd

mtzd

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 833 postów

Napisano 28 lipiec 2020 - 12:06

W przypadku kupna mieszkania trzeba zaplacić podatek. Podatek ten wliczony jest w czynnośći notarialne ( dlatego tez korzystanie z usług notariusza często kosztuje tak duże pieniądze). Na tej stronie jest dokładnie opisane, jakie podatki trzeba zapłacić:

https://pytanieomies...usisz-zaplacic/

 

Inne podatki płaci się w przypadku rynku wtórnego, inne w przypadku rynku pierwotnego, Tak więc dobrze jest to rozróżnić. 

 

Na pewno mniej formalności ponosi się kupując mieszkanie za gotówkę. 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych