Skocz do zawartości

odliczenie VATu od zakupu lokalu użytkowego

lokal użytkowy VAT

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 23 maj 2020 - 12:38

Dzień dobry, 

jestem osobą fizyczną chcącą kupić mieszkanie, które prawnie jest lokalem użytkowym. Budowa została zakończona w kwietniu jednak oddanie lokali będzie pewnie w ciągu 2-3 mc. Lokal będę kupować na kredyt, kredytobiorców będzie dwóch. Chciałabym móc odliczyć VAT od zakupionego lokalu. Jakie warunki powinnam spełnić ?

1. Wiem, że jedną z możliwości jest kupno lokalu z przeznaczeniem na wynajem.

Czy może to być wynajem lokalu jako mieszkanie inne osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej z umową i odprowadzeniem podatku do skarbówki jak przy wynajmie 'zwykłego' mieszkania czy musi to być wynajem dla firmy pod działalność gospodarczą ? Przez jaki okres muszę prowadzić wynajem aby móc odliczyć VAT z zakupu lokalu ?

2. Wiem, że drugą z możliwości jest prowadzenie w takim lokalu własnej działalności gospodarczej. Czy muszę mieć własną firmę w momencie zakupu lokalu ? Czy mogę założyć firmę po zakupie lokalu i potem złożyć wniosek o zwrot VATu ? Czy uzyskam wtedy zwrot 100% kwoty VATu z zakupionego lokalu czy tylko jakąś części ? Ile mam czasu na złożenie wniosku ? Kiedy mogę się starać o zwrot i w jakim terminie go uzyskam ? Przez jaki czas muszę prowadzić własną działalność aby móc się starać o zwrot ? Czy mogę uzyskać zwrot VATU za zakup zamiast obniżenia mojego podatku od własnej działalności ? Co w przypadku jeśli kwota VATU z zakupu jest wyższa niż mój podatek z tytułu prowadzenia własnej działalności ? Czy uzyskam wtedy zwrot różnicy ? 

Czy ze złożeniem wniosku muszę czekać na oddanie lokalu czy mogę go złożyć już w momencie podpisania umowy z developerem i uruchomieniu kredytu ?

Z góry dziękuje za odpowiedz. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych