Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pakiet pytań od rodzica-przedsiębiorcy

500+ becikowe kosiniakowe rodzicielskie urlop ojcowski dziecko

wróć do serwisu Kadry Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Tataraki

Tataraki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 maj 2020 - 13:06

Witam. Jestem ojcem nowonarodzonego-pierwszego dziecka i w związku z różnymi dostępnymi świadczeniami wpadłem w gąszcz tych wszystkich zawiłości. Nie chciałbym popełniać niepotrzebnych błędów, dlatego proszę o kilka podpowiedzi.

Zacznę od tego, że moja żona nie pracuje, nie przysługuje jej więc urlop macierzyński. Sam w tamtym roku byłem jeszcze zarejestrowany jako bezrobotny i z tego tytułu najpierw oboje mieliśmy ubezpieczenie, natomiast od września 2019 prowadzę własną działalność gospodarczą i również pod swoje ubezpieczenie zgłosiłem żonę jak i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego.

500+ wydaje się nie mieć ograniczeń na tyle, że wniosek został już złożony online.

Dalej, becikowe. Jednorazowe 1000 pln. Jednym z kryteriów jest dochód na osobę w rodzinie poniżej 1922pln netto.

Oprócz naszej trójki, w jednym gospodarstwie mieszkają z nami moi rodzice oraz mój pełnoletni brat, pytanie brzmi, czy wszystkie 6 osób muszę wliczać do tych wyliczeń. Swoich rodziców na pewno, ale czy brata również?
Czy każda z tych osób będzie musiała odwiedzić US po zaświadczenie o dochodach? Czy wystarczają w takich sytuacjach oświadczenia?

Owe oświadczenia/zaświadczenia muszą być za rok... 2018 (rok poprzedzający początek okresu zasiłkowego w którym składa się wniosek).

Skoro żonie nie przysługuje urlop macierzyński, a ja prowadzę działalność gospodarczą (jednoosobową) to jeśli dobrze rozumiem - przysługuje nam prawo do świadczenia rodzicielskiego (tzw. Kosiniakowe). Ale czy na pewno skoro opłacam dobrowolną składkę chorobową? Raczej tak, bo nie mam prawa do urlopu macierzyńskiego(tacierzyńskiego)?

Urlop macierzyński nie, jednak z tytułu dobrowolnie opłacanej składki chorobowej, przysługuje mi urlop ojcowski (14 dni)? ZUZ Z-3b oraz formularz ZAO?

Warunek? Terminowe opłacanie składek, no właśnie...

Z racji spełnianych kryteriów złożyłem początkiem kwietnia wniosek o zwolnienie ze składek za marzec-maj 2020. Do dzisiaj, ponad 30 dni, nie ma odpowiedzi na ten wniosek, a jednocześnie saldo bieżące w ZUS wynosi już -1200 pln. Byłem uspokajany, że nie muszę tych składek opłacać itd, ale czy w przypadku urlopu ojcowskiego nie będzie miało to wpływu w kontekście terminowości?
Same składki są również pomniejszane za okres 14 dni, jak to się ma do zwolnienia z opłacania składek?

Czy sam urlop ojcowski generuje konieczność składania druku ZUS DRA?

To wszystko wydaje się srogo zagmatwane...

Z góry dziękuję za odpowiedzi, na pewno przydadzą się nie tylko mnie, ale i innym w podobnej sytuacji.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 500+, becikowe, kosiniakowe, rodzicielskie, urlop ojcowski, dziecko

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy