Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zastosowanie stawki VAT 0% w usłudze transportu międzynarodowego towarów


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198525 postów

Napisano 19 maj 2020 - 16:47

Możliwości zastosowania stawki VAT 0% w przypadku transportu międzynarodowego zostały uregulowane w ustawie o podatku od towarów i usług. Poniżej przytaczamy i wyjaśniamy kilka kluczowych przepisów w tym zakresie.

Powrót do artykułu: Zastosowanie stawki VAT 0% w usłudze transportu międzynarodowego towarów

#2 Guest_AREK

Guest_AREK
  • Goście

Napisano 19 maj 2020 - 16:47

"PRZYKŁAD BRAKU MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA STAWKI 0% W USŁUDZE TRANSPORTU TOWARÓW Pytanie: Jesteśmy polskim podatnikiem VAT. Świadczymy usługę transportową towarów ze Szwajcarii do Niemiec dla polskiego podatnika VAT. Czy możemy wystawić fakturę ze stawką VAT 0% lub stawką NP?" ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych § 6. 1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do: 1) usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego; 2) wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego; 3) usług transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy będącego usługobiorcą tych usług, posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości poza terytorium kraju: a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub B) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju; Z powyższego paragrafu wynika, że w przytoczonym przez Pana przypadku można zastosować stawkę VAT 0%.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2020 - 21:34

Chciałabym się dowiedzieć jaką stawkę VAT powinno się zastosować w przypadku świadczonej usługi transportu z Chin. Spedytor działa na zlecenie pośrednika reprezentującego faktycznego importera. Zarówno spedytor , pośrednik jak też importer prowadzą działalność w Polsce. Spedytor posiada zlecenie od pośrednika na realizację transportu, koszty transportu na trasie Chiny - Warszawa, zostały ujęte w odprawie importowej ( odprawa bezpośrednio na importera ), natomiast f-ra za transport i obsługę będzie wystawiona na pośrednika, . Czy w takiej sytuacji mając dokumenty takie jak lotniczy list przewozowy, dokument z odprawy z przyjętymi kosztami transportu w obciążeniu na pośrednika możemy zastosować na koszty zagraniczne stawkę VAT 0% ?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2020 - 21:34

Chciałabym się dowiedzieć jaką stawkę VAT powinno się zastosować w przypadku świadczonej usługi transportu z Chin. Spedytor działa na zlecenie pośrednika reprezentującego faktycznego importera. Zarówno spedytor , pośrednik jak też importer prowadzą działalność w Polsce. Spedytor posiada zlecenie od pośrednika na realizację transportu, koszty transportu na trasie Chiny - Warszawa, zostały ujęte w odprawie importowej ( odprawa bezpośrednio na importera ), natomiast f-ra za transport i obsługę będzie wystawiona na pośrednika, . Czy w takiej sytuacji mając dokumenty takie jak lotniczy list przewozowy, dokument z odprawy z przyjętymi kosztami transportu w obciążeniu na pośrednika możemy zastosować na koszty zagraniczne stawkę VAT 0% ?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych