Skocz do zawartości

nkup czy kup

nkup kup

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 16 maj 2020 - 12:25

Moi drodzy,
mam takie pytanie:
Mam faktury kosztowe poniesione przez firmę w związku ze zleceniem dla osoby prywatniej( firma nie wystawi faktury za wykonaną usługę) , faktury zaksięgowałam, żeby odliczyć vat, ale nie jestem pewna, czy powinnam to zaliczyć do KUP czy NKUP. chyba nkup

Osoba prywatna (znajomy, sąsiad ) zlecił firmie wykonanie drobnego remontu, Firma poniosła pewne koszty związane z tym remontem, ( faktury vat typowe dla profilu spółki np. jakieś narzędzia, części) , zleceniobiorca zapłacił gotówką, a firma nie wystawiła żadnej faktury sprzedażowej.Czyli oficjalnie nie ma nigdzie udokumentowanego przychodu. Są tylko koszty, ktore firma wskazała mi, że poniosła je w związku z prywatnym zleceniem, koszty te niczym się nie różnią od kosztów, które firma ponosi w celu remontów, za które wystawia faktury sprzedażowe. Są opisane, 'zlecenie dla osoby fizycznej (nazwisko)', a faktura sprzedażowa na to nazwisko / osobę nie została wystawiona

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13974 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 maj 2020 - 16:32

Skoro firma wykonała komuś usługę to ma przychód z tego tytułu. Osoba fizyczna nie musiała żądać faktury, ale wykonawca powinien to potraktować jako sprzedaż nieudokumentowaną i zaksięgować netto do przychodów oraz należny podatek VAT. I wtedy zasadne są poniesione koszty do tego zlecenia. 

#3 Guest_elka

Guest_elka
  • Goście

Napisano 16 maj 2020 - 17:34

Skoro firma wykonała komuś usługę to ma przychód z tego tytułu. Osoba fizyczna nie musiała żądać faktury, ale wykonawca powinien to potraktować jako sprzedaż nieudokumentowaną i zaksięgować netto do przychodów oraz należny podatek VAT. I wtedy zasadne są poniesione koszty do tego zlecenia. 

dziękuje, a jezeli nie będzie żadnego dokumentu wykazująca przychód?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13974 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 maj 2020 - 18:10

To i kosztów do tego nie może być moim zdaniem.

Ale była wykonana usługa i należność otrzymana, to sprzedaż powinna być ujęta w dg.

#5 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 16 maj 2020 - 18:33

To i kosztów do tego nie może być moim zdaniem.

Ale była wykonana usługa i należność otrzymana, to sprzedaż powinna być ujęta w dg.

czyli vat wykazać w deklaracji a koszty w NKUP ?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13974 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 maj 2020 - 18:45

Chyba nie rozumiesz co się do ciebie pisze. Na innym forum też masz potwierdzenie. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych