Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

różnice kursowe sprzedaż internetowa za granice za pobraniem


wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 leogang

leogang

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 maj 2020 - 15:38

Witam, 

 

Zajmujemy się sprzedażą wysyłkową internetową (sprzedaż za granice)  Jesteśmy podatnikiem VAT w danych krajach gdzie sprzedajemy. Towar znajduje się na magazynach w Polsce i z nich jest wysyłany. Za pomocą firmy spedycyjnej X towar jedzie do kraju docelowego i tam za pomocą przewoźnika lokalnego np GLS jest dostarczana "za pobraniem".

Faktura wystawiana jest w momencie wysyłki z polski, towar u klienta jest do kilku dni i wtedy klient płaci za towar. Pieniądze lokalny kurier np GLS wysyła firmie spedycyjnej X, firma spedycyjna przesyła nam pieniądze średnio raz na tydzień dwa w lokalnej walucie na nasze konto w walucie obcej.

Daty które mamy to data wystawienia faktury (zazwyczaj wtedy wysyłamy paczkę) oraz datę wpływu pieniędzy na nasze konto bankowe. Daty odbioru  przez klienta (czyli płatności przez klienta gotówką za paczkę) nie posiadamy natomiast firma spedycyjna X nie udostępnia nam jej. 

 

Przykład:

Klient składa zamówienie za pobraniem 13.05 Fakturę wystawiamy 14.05 i w tym dniu paczka idzie do firmy spedycyjnej X. 

Firma spedycyjna X zawozi towar do lokalnej firmy kurierskiej  np w Czechach, Słowacji w dniu 15.05 (bądź w terminie późniejszym w zależności od spedycji).

Pierwsza próba doręczenia paczki nastąpi zapewne 18 bądź 19 Maja (tych dat nie mamy). Zakładając że Klient odbierze paczkę, Firma kurierska np GLS lokalna zwraca firmie spedycyjnej X środkiw jakimś terminie, następnie Firma spedycyjna X  Zwraca nam pieniądze zazwyczaj 2x w miesiącu na nasze konto i szacujemy iż pieniądze za to zamówienie dostaniemy 31.05 bądź 8.06. na nasz rachunek bankowy.

 

Problem jak mamy księgować różnice kursowe jeżeli nie mamy daty odbioru paczki przez klienta.

 

Pozdrawiam 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy