Skocz do zawartości

Zdjęcie

podstawa wynagrodzenia chorobowego

l4 wynagrodzenie chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 13 maj 2020 - 08:54

Witam,

jak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego, w tym przypadku?

Dane: zatrudniony od 06.04 na minimalną 2600 brutto. Pracownik oświadczył, że do 29.05 pracuje bo musi zająć się swoją działalnoscią. Maj l4 13 dni, 2 dni urlop też w maju

Kwiecień: nie bierzemy pod uwagę

Maj:

podstawa: 1473,33-260,00=1213,33
wynagrodzenie urlopowe:260,00

dodatek nocny:78,00

nadliczbowe 50%+ dodatek:121,9

Podstawa wynagrodzenia chorobowego 2600-13,71%? czy 2799,9 -13,71%? 

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 maj 2020 - 10:11

I ty masz nick "kadry"???

#3 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 13 maj 2020 - 10:28

A kwietnia nie bierzesz pod uwagę bo??

#4 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 13 maj 2020 - 10:31

I skoro chorobowe ma w maju to na jakiej podstawie wyliczasz mu chorobowe z wynagrodzenia za maj? Chorobowe liczy się z miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie, czyli w tym przypadku tylko z kwietnia.

#5 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 13 maj 2020 - 11:00

I skoro chorobowe ma w maju to na jakiej podstawie wyliczasz mu chorobowe z wynagrodzenia za maj? Chorobowe liczy się z miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie, czyli w tym przypadku tylko z kwietnia

Bo znalazłam na inforze taką informację : "o podstawy wymiaru zasiłku w przypadku pracownika, który zachoruje w drugim miesiącu zatrudnienia, przyjmuje się wynagrodzenie za pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia. (…), gdy pracownik zatrudnił się w trakcie miesiąca, wówczas pełnym miesiącem zatrudnienia jest następny miesiąc, w którym zachorował. Zatem do podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie uzupełnione za drugi miesiąc ubezpieczenia"  Dlatego wzięłam pod uwagę maj, tylko nie wiem czy z tego miesiąca brać pod uwagę wszystkie  zmienne składniki?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 maj 2020 - 20:14

Bez urazy, ale raczej w przepisach należałoby poszukać stosownej informacji, a nie w artykułach na portalach internetowych.

#7 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2020 - 07:30

Bez urazy, ale raczej w przepisach należałoby poszukać stosownej informacji, a nie w artykułach na portalach internetowych.

Tylko te artykuł jest podpisany przez eksperta Anna Książek ( wieloletnim doświadczeniem) dodatkowo podaje przepisy, na których się opierała (https://kadry.infor....trudnienia.html

Znalazłam jeszcze na ZUS taką informację : W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w drugim miesiącu zatrudnienia, a pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca (pierwszy miesiąc jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, a więc za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po uzupełnieniu (…)

Tylko nie wiem czy zmienne też muszę wziąć do podstawy?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 07:56

"Tylko nie wiem czy zmienne też muszę wziąć do podstawy?"

Jak ktoś, kto liczy wynagrodzenia, podpisuje się "kadry" może zadawać takie pytania?
Masakra jakaś, ilu pracowników oszukałaś? A pracodawca wie, że jesteś głupia?

#9 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2020 - 08:25

"Tylko nie wiem czy zmienne też muszę wziąć do podstawy?"

Jak ktoś, kto liczy wynagrodzenia, podpisuje się "kadry" może zadawać takie pytania?
Masakra jakaś, ilu pracowników oszukałaś? A pracodawca wie, że jesteś głupia?

Po pierwsze nik sobie taki wymyśliłam, aby zapamiętać. Po drugie dopiero rozpoczęłam przygodę z Kadrami i mogę czegoś nie wiedzieć. Na kursie nie wszystko jest omawiane, a koleżanka z doświadczeniem też nie wie. Nie wiedziałam, że moje pytanie, u niektórych rodzą taki  hej. Jest mi przykro, że zamiast pomocy, to od oszustów i głupków jestem nazywana.Chodziło mi czy zmienne biorę w całości, czy muszę je uzupełnić lub w ogóle się ich nie bierze w tym przypadku . 

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 08:33

podstawą chorobowego jest w tym przypadku wynagrodzenie za cały przepracowany miesiąc czyli maj = 2600

#11 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2020 - 10:03

podstawą chorobowego jest w tym przypadku wynagrodzenie za cały przepracowany miesiąc czyli maj = 2600

dziękuję za odpowiedź 

#12 Guest_Będzie

Guest_Będzie
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 12:03

No i powiedz, skąd masz pewność, że jakiś tam "gość" podpowiada ci prawidłowo? A może celowo wprowadza w błąd?
Wzięłaś się za coś na czym się nie znasz i chcesz się uczyć z artykułów na inforze i podpowiedzi na forum? A wiesz ilu tu ludzi podpowiada źle?
Nawet nie potrafisz tego zweryfikować..... żałosna jesteś.

#13 Guest_Będzie

Guest_Będzie
  • Goście

Napisano 15 maj 2020 - 12:09

Zobacz:
Jeżeli pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie w stałej wysokości i dodatkowo otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia, to gdy przepracował przynajmniej jeden dzień w pierwszym miesiącu pracy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz składniki zmienne wyliczane poprzez podzielenie osiągniętego wynagrodzenia za przepracowane dni przez liczbę dni faktycznie przepracowanych i pomnożenie przez normę czasu pracy w danym miesiącu.

#14 KADRYP2020

KADRYP2020

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 15 maj 2020 - 15:56

No i powiedz, skąd masz pewność, że jakiś tam "gość" podpowiada ci prawidłowo? A może celowo wprowadza w błąd?
Wzięłaś się za coś na czym się nie znasz i chcesz się uczyć z artykułów na inforze i podpowiedzi na forum? A wiesz ilu tu ludzi podpowiada źle?
Nawet nie potrafisz tego zweryfikować..... żałosna jesteś.

Po co piszesz?? Jak oprócz hejtu nawet doradzić nie umiesz. Nie wszyscy są złośliwi !!! aby źle doradzać. Akurat skonsultowałam się osobą szkolącą i to samo powiedział, dlatego podziękowałam. Nastomiast będę się opierać na art 37 rozporz. 

#15 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2020 - 20:09

Cześć mam takie pytanie mam nadzieje ze ktoś może mi pomóc. Od bieżącego miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży (szkodliwe warunki pracy chemikalia). Chciałam zapytać czy w przypadku gdy kwietniu byłam na zwolnieniu z powodu grypy to jaka będzie moja podstawa wynagrodzenia chorobowego? Czy będzie to średnia z 12 miesięcy licząc od maja czy będzie to inna kwota? Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 czerwiec 2020 - 20:39

Podstawa chorobowego będzie taka sama jak ostatnio, ale chorobowe naliczą jako 100 % podstawy, a nie 80 % jak w kwietniu /o ile wtedy jeszcze nie byłaś w ciąży/.

#17 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2020 - 20:52

W kwietniu nie byłam w ciąży. Czyli z tego co rozumiem podstawa jest średnia z 12 przepracowanych miesięcy licząc od maja (jako od miesiąca poprzedzającego), czy skoro miałam L4 w kwietniu jest to liczone inaczej ?

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 czerwiec 2020 - 20:55

Myślałam, że jasno napisałam. 

Ta sama podstawa czyli od kwietnia 2019 do marca 2020, o ile wcześniej nie miałaś ZLA.

#19 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2020 - 21:06

Rozumiem już, czyli jak miałabym w styczniu załóżmy to wtedy podstawa jest styczeń 2019 - grudzień 2020 dziękuje bardzo za pomoc!

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 czerwiec 2020 - 21:08

jak miałabyś ZLA w styczniu 2020 to podstawa od stycznia do grudnia 2019 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: l4, wynagrodzenie chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy