Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Kazusy - publiczne prawo gospodarcze

prawo

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 11 maj 2020 - 21:41

Bardzo proszę o udzielenie jakichkolwiek rad, rozwiązań poniższych kazusów (są to kazusy z egzaminu publicznego prawa gospodarczego). 

1. Spółka cywilna "BUDO-REM" skupiająca trzech wspólników prowadzi działalność gospodarczą wykonując niewielkie zakresowo usługi remontowe. Wszystkie praca wykonywane są osobiście przez wspólników, a tylko w wyjątkowych wypadkach spółka zatrudnia dodatkowe osoby na podstawie umów zlecenia lub o dzieło. Ze względu na brak zleceń na wykonanie usług, spółka w istocie od 1 marca 2015 r. zaprzestała prowadzenia swej działalności.                                              W oczekiwaniu na lepszą koniunkturę rynkową wspólnicy postanowili, że dokonają zgłoszenia czasowego zaprzestania prowadzenia swej działalności. Wniosek podpisany w imieniu spółki przez wszystkich wspólników został złożony w dniu 10 kwietnia 2015 r. a okres zawieszenia tej działalności został w nim zakreślony od dnia 1 marca 2015 r. do 31 sierpnia 2017 r.

 Czy wniosek sporządzony przez wspólników jest prawidłowy? Jakie czynności może wykonywać przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

 

2. Spółka "KRATS" jest zarejestrowana oraz prowadzi swoją działalność w zakresie produkcji podzespołów elektronicznych w Tel Avivie. Przedstawiciel tej spółki reprezentujący jej interesy w Polsce złożył wniosek do ministra właściwego do spraw gospodarki o utworzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej swojego przedstawicielstwa.                                                                                                                        

We wniosku spółka zaznaczyła, iż działalność przyszłego przedstawicielstwa będzie polegała również na produkcji podzespołów elektronicznych, a więc będzie identyczna z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej za granicą. Do wniosku dołączony został odpis aktu założycielskiego tej spółki oraz oświadczenie o ustanowieniu przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. niezależnie od tego we wniosku zostało zawarte oświadczenie, że spółka prowadziła będzie także działalność dotyczącą jej promocji oraz reklamy.                                           

Minister właściwy do spraw gospodarki po rozpoznaniu tego wniosku odmówił, w drodze decyzji administracyjnej, wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Oceń zasadność decyzji podjętej przez ministra.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy